Przed Narodowym Bankiem Polskim znicze i kwiaty
Przed bramą główną Narodowego Banku Polskiego leżą kwiaty i palą się znicze. Warszawiacy wpisują się do księgi kondolencyjnej wystawionej w związku ze śmiercią prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
W bramie głównej banku centralnego przy ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie wystawiono w sobotę księgę kondolencyjną. Znajduje się w niej kilkaset wpisów. Księga będzie wystawiona do poniedziałkowych godzin wieczornych. Obok nakrytego zielonym suknem stołu, na którym leży księga, stoi zdjęcie prezesa Skrzypka. Wokół warszawiacy położyli kwiaty i zapalili znicze.
Zgodnie z ustawą o NBP, sześcioletnia kadencja prezesa banku centralnego wygasa m.in. z powodu jego śmierci. Wtedy zastępuje go wiceprezes - pierwszy zastępca. Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Obejmuje on obowiązki po złożeniu wobec Sejmu przysięgi.
Obecnie obowiązki prezesa NBP, po śmierci Sławomira Skrzypka, wykonuje pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek.
W poniedziałek w NBP rozpoczęło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada ma na nim wybrać nowego prowadzącego posiedzenia Rady.
- Według regulaminu RPP w trakcie nieobecności przewodniczącego RPP, Rada spośród swoich członków, w obecności co najmniej pięciu członków, w głosowaniu tajnym wybiera prowadzącego posiedzenia RPP. W poniedziałek wyłonimy prowadzącego najbliższe posiedzenie RPP - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch z RPP. - Prezes Wiesiołek jest p.o. prezesem, nie przejmuje prerogatyw przewodniczącego RPP - dodała.
- Z pewnością nie będzie paraliżu prac RPP, gdyż harmonogram najbliższych posiedzeń jest już przyjęty i obowiązuje - dodała. "Prowadzący może być wybrany na jedno posiedzenie bądź na następne; ta sama osoba nie musi prowadzić wszystkich posiedzeń - powiedziała Chojna-Duch.
Członek Rady Anna Zielińska-Głębocka poinformowała, że pierwszym punktem posiedzenia będzie wybór przewodniczącego Rady, którego członkowie dokonają spośród swojego grona. "Zostało to uzgodnione z wiceprezesem Wiesiołkiem" - powiedziała. Zapewniła, że wszystkie zadania NBP są realizowane, nie ma żadnego zagrożenia dla stabilności banku centralnego.