Przemysł energochłonny bije na alarm. Bez rekompensat zniszczą go wysokie ceny prądu

Unia Europejska, choć sama deklaruje, że chce dbać o klimat, na potęgę sprowadza wyroby wytwarzane z użyciem energochłonnych i "brudnych" technologii z zagranicy, w tym z Chin. Ceny energii elektrycznej w Polsce są wyższe niż u jej sąsiadów, co przekłada się na konkurencyjność rodzimego przemysłu energochłonnego, takiego jak chemia czy hutnictwo. A przecież nie jest tak, że nic w Polsce nie robimy. W latach 2004-2014 energochłonność polskiej gospodarki spadła prawie o 30 proc. i spadała dwa razy szybciej niż w Europie.

(...) - W dyskusjach o kształcie polskiej energetyki często zapomina się o odbiorcach energii, zwłaszcza z energochłonnych branż - zaznaczył w jednym z wywiadów dla portalu WNP.PL Jerzy Kozicz, prezes CMC Poland. - Tymczasem mają one duży potencjał wzrostu.

W branżach energochłonnych coraz mocniej biją na alarm i ostrzegają, że za kilka lat branże energochłonne funkcjonujące w naszym kraju czeka częściowa bądź nawet całkowita likwidacja. Przykładowo polskie firmy hutnicze są narażone na globalną konkurencję, a w stosunku do hut niemieckich muszą płacić za energię elektryczną prawie dwa razy więcej. To powoduje, że w Niemczech w branży energochłonnej pracuje blisko 2 mln osób, a w Polsce tylko ok. 0,5 mln.

Reklama

W ocenie władz śląsko-dąbrowskiej Solidarności pilnych działań rządu wymaga właśnie zlokalizowany w województwie śląskim przemysł energochłonny, któremu grozi likwidacja i przeniesienie poza granice Unii Europejskiej z powodu coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatyczno-energetycznej UE. Solidarność wskazuje, że jej dotychczasowe apele dotyczące wdrożenia w naszym kraju systemu rekompensat dla branż energochłonnych na wzór rozwiązań funkcjonujących w zachodnich krajach Unii, pozostały bez odpowiedzi strony rządowej. (...)

Zaangażowane podmioty z wielu dziedzin

Nie brak opinii, że jeżeli nie pojawi się u nas przy zakupie energii elektrycznej system rekompensat, równoważący koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla w cenie energii, to wiele dużych przedsiębiorstw przemysłowych wypadnie z rynku.

- Jeśli nie pojawi się system rekompensat, który będzie równoważył koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla w cenie energii, to większość dużych firm produkcyjnych będzie musiała zamknąć swoją działalność - zaznacza Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii.

A przecież nie jest tak, że nic w Polsce nie robimy. Przeciwnie! Z danych GUS wynika, że w latach 2004-2014 energochłonność polskiej gospodarki spadła prawie o 30 proc. i spadała dwa razy szybciej niż w Europie.

W ciągu ostatniej dekady w Polsce dokonał się ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Coraz częściej uświadamiamy sobie, że poprawa efektywności energetycznej wraz z racjonalnym wykorzystaniem zasobów energetycznych - w perspektywie rosnącego zapotrzebowania na energię - to te obszary, w których angażować się będzie wiele podmiotów z różnych dziedzin gospodarki.

Efektywność energetyczną trzeba bowiem zaliczyć do najbardziej opłacalnych sposobów zwiększania bezpieczeństwa dostaw energii, a także ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »