Przemysł w Polsce ponownie mocno wyhamował. Nowe dane GUS

Jak wynika z najnowszych danych GUS za marzec, produkcja przemysłowa w Polsce spadła w stosunku do ubiegłego roku o 6 proc. To o wiele mniej, niż wynosił rynkowy konsensus (-2 proc.).

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 proc.  To duży i pierwszy w tym roku spadek-  jeszcze w styczniu analogiczny odczyt wyniósł 2,9 proc. na plusie, zaś w lutym: 3,3 proc.

Spadek w przemyśle. Gdzie było najgorzej?

"We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych, w marcu br. odnotowano spadek w skali roku, w produkcji dóbr zaopatrzeniowych - o 8,9 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 7,1 proc., dóbr inwestycyjnych - o 6,3 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 3,6 proc. oraz dóbr związanych z energią - o 2,4 proc." - wskazał GUS.

Reklama

Wzrost z kolei odnotowano w ujęciu miesięcznym. W marcu w porównaniu do lutego produkcja przemysłowa zwiększyła się o 3,6 proc. W poprzednich miesiącach roku wzrosty były na poziomie 0,7 proc. w lutym i 2,3 proc. w styczniu. 

Ekonomiści spodziewali się spadku produkcji przemysłowej o 2 proc. w stosunku rocznym, zatem odczyt jest o wiele słabszy od prognoz.

Problemem okazał się kalendarz

"Nie widzimy przestrzeni do poprawy ostatnich recesyjnych wyników przemysłu w marcu. Głównym argumentem za tym poglądem jest bardzo niekorzystny układ dni roboczych - pierwszy raz od 4 lat marzec miał 21 dni roboczych, zamiast zwyczajowych 23. Tym samym, brak dwucyfrowej dynamiki m/m w marcu zepchnie dynamikę roczną na ujemne poziomy. Sytuacji nie poprawiają utrzymujące się słabe nastroje w polskim przetwórstwie." - czytamy w analizach ekspertów Banku Pekao S.A.

GUS podał również dane dotyczące inflacji producenckiej (PPI), która w marcu wyniosła -9,6 proc. (konsensus wyniósł -9,5 proc.). W lutym odczyt wyniósł po rewizji -10 proc. i pozostaje on niezmiennie ujemny od lipca 2023 roku. Jest to istotny element kształtowania się inflacji konsumenckiej. Jeśli przedsiębiorstwa nie chcą podnosić cen, np. ze względu na niski popyt, obniżają wręcz ceny wyprodukowanych już towarów, aby utrzymać dochodowość. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja przemysłowa | inflacja PPI | przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »