Przy granicy wybudują fabrykę czipów. Niemiecki rząd dołoży blisko 1 mld euro

W Dreźnie powstanie nowa fabryka czipów za 3,5 mld euro, a niemiecki rząd dorzuci do inwestycji niemal miliard. Komisja Europejska właśnie wydała zgodę na udzielenie bezzwrotnej pomocy. Inwestycja ma wzmocnić niezależność technologiczną Europy i zabezpieczyć dostawy czipów na Stary Kontynent.

Jak podała KE w wydanym w czwartek komunikacie, wsparcie pozwoli firmie Infineon na dokończenie projektu MEGAFAB-DD, który "będzie w stanie produkować szeroką gamę różnych typów czipów". "Nowy zakład produkcyjny zapewni UE elastyczne moce produkcyjne, a tym samym wzmocni bezpieczeństwo dostaw, odporność i autonomię technologiczną Europy w zakresie technologii półprzewodnikowych" - podkreśliła Komisja.

Fabryka czipów w Dreźnie. Niemiecki rząd dołoży blisko 1 mld euro

Komisja Europejska wydała zgodę na to, żeby Niemcy przekazały 920 mln euro bezzwrotnej pomocy na budowę fabryki półprzewodników w Dreźnie. Inwestycję o łącznej wartości 3,5 mld euro realizuje niemiecka firma Infineon. Budowa rozpocznie się za kilka miesięcy - w 2026 roku

Reklama

Udzielanie wsparcia firmom jest rygorystycznie regulowane i nadzorowane w UE. Chodzi o to, żeby zapobiec zakłóceniom konkurencyjności na jednolitym rynku przez duże gospodarki. Niemniej, ze względu na strategię uniezależniania się Europy od Chin w branży półprzewodników, KE dopuszcza możliwość dotowania przedsięwzięć, które mają się do tego przyczynić.

Czipy z fabryki w Dreźnie mają być użyte w przemyśle motoryzacyjnym

Wyprodukowane w nowej fabryce półprzewodniki znajdą zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Według KE będzie to pierwszy zakład w Europie, który będzie mógł szybko przełączać produkcję między dwiema rodzinami technologii, zachowując jednocześnie wysoką wydajność.

Fabryka pod Dreznem ma osiągnąć pełną wydajność w 2031 r. 

Infineon prowadzi produkcję w Dreźnie od 1994 r. Wcześniej firma weszła we współpracę z niemieckim Boschem i holenderskim producentem czipów NXP, by utworzyć spółkę typu joint venture razem z tajwańskim gigantem w sektorze półprzewodników TSMC.

Utworzona europejska spółka ESMC otrzymała z kolei od rządu w Niemczech wsparcie w wysokości 5 mld euro, na co zgodę również wyraziła KE. Fabryka została otwarta w Dreźnie w sierpniu 2024 r. 

Fabryka czipów w Polsce? Rząd zabiega o inwestycje tajwańskich firm

Fabryka czipów w niedalekiej przyszłości może powstać także w Polsce. Jak pisaliśmy w Interii Biznes, rząd zabiega o inwestycje tajwańskich firm, które szukają bezpiecznych lokalizacji dla swoich fabryk produkujących półprzewodniki. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uważa, że Polska jest nie tylko bezpiecznym miejscem na takie inwestycje, ale również posiada dobrą infrastrukturę i kompetentnych inżynierów.

Przypomnijmy, Polska znalazła się na szarej liście dostępu do amerykańskich czipów. W połowie stycznia resort handlu USA opublikował decyzję mającą na celu ograniczenie eksportu amerykańskich czipów AI do wybranych krajów. Chociaż przewidziano wyjątki dla strategicznych sojuszników, ograniczeniami ma zostać objętych kilkanaście państw członkowskich UE - w tym Polska.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: fabryka | czipy | półprzewodniki | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »