Przybywa firm założonych przez obcokrajowców. Prym wiedzie jeden naród

W 2023 roku obcokrajowcy założyli w Polsce ponad 41 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Dwie trzecie z nich (28,647) należy do mieszkańców Ukrainy, a właścicielem co piątej, powstałej w minionym roku JD jest obywatel Białorusi. Pozostali to m.in. Amerykanie, Niemcy i Hiszpanie - wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) opartych na danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Obcokrajowcy, z wyłączeniem mieszkańców Ukrainy, założyli w 2023 r., w Polsce 12,5 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Oprócz Białorusinów, którym przybyło 7663 firm, na szczycie listy znaleźli się Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi utworzyli 684 JDG (2 proc.). Kolejni, Rosjanie, stali się w zeszłym roku właścicielami 573 firm, Rumuni - 292, Amerykanie - 253 a Bułgarzy - 249 JDG. Ponad 200 firm otworzyli Brytyjczycy i Włosi. Poniżej 200 JDG założyli Francuzi, Hiszpanie i Wietnamczycy.  

Obcokrajowcy uzupełniają braki na rynku

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że struktura jednoosobowych firm prowadzonych przez cudzoziemców wpisuje się w potrzeby gospodarki i uzupełnia niedobory. Na przykład w sektorach o dużym zapotrzebowaniu na specjalistów - branży informacji i komunikacji oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Również w budownictwie, gdzie według przedstawicieli branży brakuje 100 tys. zatrudnionych. A także w handlu, transporcie i gospodarce magazynowej. 

Reklama

Okazuje się, że niemal połowa (45 proc.) nowych, jednoosobowych firm prowadzonych przez obcokrajowców specjalizuje się w Polsce w informacji i komunikacji. Niewiele ponad 14 proc. działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, a 9 proc. - handlem. W zależności od kraju, obywatele niektórych z nich mają swoje ulubione specjalizacje. Na przykład większość właścicieli JDG z Białorusi (61 proc.) zajmuje się informacją i komunikacją, przede wszystkim oprogramowaniem. Ponadto 12 proc. firm prowadzi działalność profesjonalną, naukową lub techniczną, a o połowę mniej działa w budownictwie.

Sprzyjają dywersyfikacji i wzrostowi gospodarki

Wśród firm zakładanych przez Niemców, co czwarta specjalizuje się w działalności profesjonalnej i technicznej, 16 proc. w handlu , a 14 proc. w informacji i komunikacji. Zaś średnio co 2. JDG założona w 2023 r. przez Rosjan, oferuje usługi związane z oprogramowaniem. Rumuni wybierają zwykle branżę budowlaną (35 proc.), transport i gospodarkę magazynową (23 proc.), a Bułgarzy handel (69 proc.). Wśród firm zakładanych przez Wietnamczyków dominuje gastronomia (40 proc.) oraz handel (28 proc.).

"Obcokrajowcy, zarówno jako pracownicy, jak i przedsiębiorcy, wpływają na wzrost gospodarczy m.in. dzięki płaceniu podatków, tworzeniu miejsc pracy, inwestycjom i stymulowaniu konsumpcji” - czytamy w opracowaniu PIE. Jego autorzy zwracają uwagę, że ich obecność obcokrajowców sprzyja dywersyfikacji gospodarki i przyczynia się do wzrostu konkurencyjności. Informują, że w 2023 r., w Polsce, do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych zgłoszono 1 128 tys. cudzoziemców. Co trzeci był obywatelem innego kraju niż Ukraina. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIE | CEIDG | obcokrajowcy | firmy jednoosobowe | Ukraińcy | Białoruś
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »