Przylatują do Polski na operacje. Korzystają też z oferty turystycznej

Niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, że turystyka medyczna w Polsce ma się całkiem dobrze, a z roku na rok można zaobserwować coraz więcej pacjentów przyjeżdżających do naszego kraju "po zdrowie". Choć tacy turyści najczęściej korzystają z usług ortopedycznych i dentystycznych, to nie brakuje również osób wybierających drogie i skomplikowane zabiegi. Część z nich nie poprzestaje tylko na leczeniu i przedłuża pobyt w naszym kraju, korzystając z atrakcji turystycznych.

Turystyka medyczna polega na podróżowaniu w celu skorzystania np. z tańszych zabiegów medycznych, najczęściej poza granicami kraju, z którego pochodzi pacjent. W ten sposób, osoby, które podróżują do sąsiednich krajów, otrzymują nie tylko pomoc medyczną, lecz również często łączą leczenie z wypoczynkiem. Jak ten sektor gospodarki wygląda w Polsce? 

Turystyka medyczna w Polsce. Pacjenci z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii

Jak podaje serwis strefabiznesu.pl, Polska jest chętnie odwiedzanym przez turystów medycznych kierunkiem. Co roku do naszego kraju przyjeżdżają setki tysięcy obcokrajowców. Prof. Piotr H. Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu powiedział w rozmowie z serwisem, że choć część pacjentów stanowią Polacy na stałe mieszkający za granicą, to jednak większość stanowią obcokrajowcy.  

Jego zdaniem, najwięcej pacjentów przyjeżdża z Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Holandii. "Warto zauważyć, że liczba tych osób stale się zwiększa. Obserwujemy tendencję wzrostową na poziomie 15-20 proc. rocznie" - zauważył specjalista zdrowia publicznego. "Zwróćmy uwagę na skalę wydatków - w zależności od procedury medycznej mówimy tu o kosztach od około 5 tys. zł do nawet 150 tys. zł" - wyjaśnił ekspert. "Co ciekawe wielu pacjentów przyjeżdża do Polski wraz z rodzinami i często przedłużają ten czas, by skorzystać również z oferty turystycznej" - dodał.

Reklama

Stomatolog, ortopeda i lekarz medycyny estetycznej. Turystyka medyczna ma się w Polsce coraz lepiej

Jacy specjaliści cieszą się największym zainteresowaniem? Prof. Piotr H. Skarżyński wyjaśnił, że do Polski przylatują osoby, które chcą rozwiązać problemy stomatologiczne czy schorzenia ortopedyczne. Coraz więcej pacjentów chce również skorzystać z usług oferowanych przez lekarzy medycyny estetycznej

Ekspert zwrócił uwagę na to, że do polskich placówek medycznych, w tym m.in. Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, zgłaszają się pacjenci spoza granic naszego kraju, którzy zmagają się z najpoważniejszymi dolegliwościami. Tylko do Światowego Centrum Słuchu co roku przyjeżdża ponad 1000 osób z zagranicy. "Często takie procedury nie są dostępne dla pacjentów w innych krajach" - powiedział Prof. Piotr H. Skarżyński, którego słowa przytacza serwis strefabiznesu.pl. 

Ekspert zwrócił uwagę na fakt, iż jeszcze kilka lat temu wielu pacjentów, którzy przyjeżdżali do Polski w celu skorzystania z zabiegów medycznych, pochodziło z Białorusi i Ukrainy. Teraz jest ich mniej, na co wpływ miała m.in. pandemia COVID-19 oraz tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna. Dodał, że obecnie da się zaobserwować wzrost liczby pacjentów pochodzących m.in. z krajów Azji Środkowej czy Afryki Zachodniej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka medyczna | pacjenci | usługi medyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »