Reklama

Przynajmniej 400 mln zł z BGK do wzięcia

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii SARS-CoV-2 i COVID-19, mogą już składać wnioski o pożyczki płynnościowe do instytucji finansowych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pula dostępnych środków to 400 mln zł, ale niewykluczone, że będzie ona rosnąć wraz z zapotrzebowaniem.

Pożyczki płynnościowe to jedno z rozwiązań z pakietu pomocowego BGK, przygotowanego w ramach tarczy antykryzysowej. - W puli mamy 400 mln zł, ale przy dużym zainteresowaniu, nie wykluczamy zwiększenia limitu - mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Instrument ten jest kierowany do firm, które z powodu epidemii koronawirusa i wdrożonych ograniczeń administracyjnych znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Maksymalnie przedsiębiorca może pozyskać do 15 mln zł, ale, co szczególnie ważne, nie jest wymagany wkład własny i nie zostanie naliczone oprocentowanie. To oznacza, że spłacić trzeba będzie tylko pożyczony kapitał (bez odsetek).

Reklama

- Pożyczki, udzielane na preferencyjnych warunkach, pozwolą przedsiębiorcom na pokrycie bieżących potrzeb finansowych czy ochronę miejsc pracy. Nie mają one charakteru branżowego, są skierowane do ogółu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce. Co więcej, będzie je można łączyć z innymi rozwiązaniami pomocowymi BGK i Polskiego Funduszu Rozwoju - dodaje szefowa resortu funduszy.

Składanie wniosku o pożyczkę odbywa się drogą elektroniczną - przez internet na stronie instytucji finansującej, która współpracuje z BGK (lista instytucji udzielających pożyczek w poszczególnych województwach dostępna jest pod linkiem: https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/pozyczki-plynnosciowe-poir/). Możliwe jest także złożenie wniosku w punktach obsługi klienta.

Jak mówi prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, pożyczka płynnościowa to kolejne ważne wsparcie dla firm z sektora MŚP. - W nadzwyczajnym trybie wprowadzaliśmy zmiany w dotychczasowych programach. Dziś dołączamy pożyczkę płynnościową z programu Inteligentny Rozwój, która jest już dostępna u instytucji finansujących, współpracujących z BGK. Zależało nam, by sposób składania wniosków uwzględniał obowiązujące ograniczenia - dlatego o pożyczkę można się ubiegać także przez internet - podkreśla Daszyńska-Muzyczka.

Prosty wniosek

Poza dokumentacją wymaganą przez instytucje finansujące, przedsiębiorca we wniosku pożyczkowym powinien zawrzeć także plan, w którym przedstawi prognozę poprawy płynności finansowej firmy rozłożoną w czasie, w zakresie płynności i utrzymania prowadzonej działalności gospodarczej. Sam wniosek wymaga podania podstawowych danych finansowych (w tym zaciągniętych kredytów, pożyczek czy leasingów), rocznych kwoty wypłacanych wynagrodzeń, wskazania formy zabezpieczenia (m.in. weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie osób trzecich, hipoteka, zastaw rejestrowy, blokada środków na rachunku bankowym oraz inne) i skróconego opisu działalności.

Na co pieniądze?

Pieniądze z pożyczki mogą w całości sfinansować np. wynagrodzenia pracowników, raty leasingowe, opłaty za towar i paliwo. Przedsiębiorca może również pokryć zaległe zobowiązania wymagalne i nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r. Na przedstawienie zestawienia poniesionych wydatków 6 miesięcy.

Dla kogo?

Kto może wnioskować o pożyczkę? Po pierwsze firma, która nie znajdowała się w trudnej sytuacji finansowej na koniec grudnia 2019 r. Po drugie jest to mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce.

Pożyczyć można do 15 mln zł na okres do 6 lat. Wysokość przyznanych środków będzie jednak ustalana indywidualnie w odniesieniu do każdego przedsiębiorcy. Kwota pożyczki nie może przekroczyć 25 proc. łącznego obrotu firmy w 2019 lub dwukrotności rocznego zestawienia płac za 2019 r. lub za ostatni rok, za który dostępne są dane (w przypadku firm działających krócej, pod uwagę brana jest prognozowana wysokość płac). W uzasadnionych przypadkach, jeśli przedsiębiorca przedstawi odpowiednie uzasadnienie, wysokość pożyczki może zostać zwiększona do kwoty, która zapewni płynność finansową przedsiębiorcy na kolejne 18 miesięcy.

Bez odsetek

Pożyczka płynnościowa z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój jest połączona z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca będzie spłacał tylko raty kapitałowe. Dotacja jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę - bez konieczności składania dodatkowych wniosków. 

W warunki pożyczki wbudowano także takie udogodnienia jak półroczna karencja w spłacie (pierwsza rata dopiero po 6 miesiacach) czy wakacje kredytowe (raz w roku przez dwa pierwsze lata spłaty pożyczki przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dwumiesięcznych wakacji kredytowych).

Długa lista programów pomocowych

To niejedyne rozwiązanie dla firm, które mierzą się z skutkami pandemii i "zamrożenia" gospodarki. Pakiet pomocowy BGK to dziesięć programów wsparcia (dla firm dowolnej wielkości).

Skorzystanie z jednego rozwiązania nie wyczerpuje możliwości. Firmy, które już uzyskały zwolnienie z ZUS lub wspierają swoją działalność innymi rozwiązaniami z rządowej tarczy antykryzysowej, nie zamykają sobie drogi do programów BGK czy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Bartosz Bednarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »