Przywileje krwiodawcy. Oto, co zyskują oddając krew
W ubiegłym roku zbiorowość krwiodawców w Polsce przekroczyła 640 tysięcy osób. Oddając krew, ratuje się życie. W podziękowaniu za taką formę wsparcia, dawcy mogą liczyć na pewne ulgi.
Każda osoba, która zechce oddać krew pełną lub jej składniki, powinna zarejestrować się w jednostce organizacyjnej odpowiedniej dla swojego miejsca zamieszkania. Po oddaniu krwi dawca otrzymuje Legitymację Honorowego Dawcy Krwi, która potwierdza jego status.
W Legitymacji znajdują się dane personalne, PESEL, grupa krwi dawcy. W starszych legitymacjach przewidziano miejsce na pieczątki potwierdzające kolejne donacje, obecnie dane te przechowywane są w systemie.
Tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi nadaje się po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników w przypadku kobiet i 6 litrów w przypadku mężczyzn.
W czasie jednej donacji pobieranych jest ok. 450 ml krwi, a w ciele dorosłej osoby średnio znajduje się ok. 5-6 litrów.
W dniu, w którym odbywa się donacja i następującym po nim, dawca jest zwolniony z pracy. Zwracane są mu koszty, które ponosi celem dojazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, podobnie jak ma to miejsce w przypadku podróży służbowych — z tym że koszt ponosi Centrum, a nie pracodawca.
Po oddaniu krwi przysługuje tzw. posiłek regeneracyjny lub jego składniki, których wartość kaloryczna wynosi 4,5 tysiąca kalorii.
Osobom, które mają rzadką grupę lub przed donacją zostały poddane np. zabiegowi uodpornienia, aby pozyskać osocze lub surowice, wypłacany jest ekwiwalent pieniężny. Litr krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia wyceniony jest na 130 zł — ta kwota jest istotna również przy rocznym rozliczeniu podatku krwiodawcy.
Honorowi Dawcy Krwi mogą bowiem odliczać oddaną krew od podatku (jako darowiznę), ale oczywiście tylko w danym roku podatkowym.
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi korzysta z tych samych przywilejów, co Honorowy Dawca, ale dodatkowo uzyskuje uprawnienie do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejką. Dodatkowo może bezpłatnie uzyskać leki, które są objęte konkretnymi wykazami, ale do limitu ceny.
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi otrzymuje też miejsce w sanatorium poza kolejką. Sposób ubiegania się o wyjazd jest taki sam, jak w przypadku innych pacjentów, z tym że zgłoszenie dawcy jest rozpatrywane na bieżąco.
Dodatkowo dawcom krwi przysługują zniżki na podróżowanie komunikacją miejską, ale ich wysokość jest ustalana przez Urzędy, Radnych i Zarządy Komunikacji Miejskiej w danej lokalizacji. Dlatego niekiedy wynoszą one 50 proc., w innych miejscach 75 proc., a nawet 100 proc. Należy zatem sprawdzać, jakie przepisy obowiązują w danej miejscowości — niekiedy ulgi przysługują jedynie osobom, które oddały konkretną ilość krwi.
Oddanie krwi to szlachetny gest, który nierzadko ratuje życie innych osób. Jednak nie każdy, kto się na to zdecyduje, może zostać dawcą.
Przede wszystkim, dawcą krwi może być osoba między 18. a 65. rokiem życia. Niekiedy lekarz może zezwolić na oddawanie krwi po 65. urodzinach, ale tylko jeśli wcześniej dana osoba była dawcą.
Niezbędnym kryterium jest waga. Dawca powinien ważyć więcej niż 50 kg. Dodatkowo bezwzględnie musi być zdrowy: chodzi tutaj nie tylko o infekcje, ale również o przewlekłe choroby. Nie wszystkie, co prawda, wykluczają z bycia dawcą (np. niedoczynność tarczycy sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem), ale w przypadku trwałego leczenia konieczne jest skonsultowanie tego tematu.
Po zakwalifikowaniu do oddania krwi przeprowadzone jest każdorazowo badanie, które bada poziom hemoglobiny i ogólny stan krwi.
Należy też brać pod uwagę, że nie można oddać krwi przez kilka tygodni od momentu podania szczepionki, a po zabiegu czy operacji — nawet przez pół roku. Chociaż piercing czy tatuaż nie są przeciwwskazaniem do bycia dawcą, po ich wykonaniu konieczne jest odczekanie kilku miesięcy.
Oddawanie krwi to prosty sposób, aby zrobić coś dobrego dla innych. Jeśli spełniamy warunki, warto przemyśleć, czy nie chcemy w ten sposób wesprzeć osób potrzebujących.
KO