Czy warto oddawać krew? Korzyści to nie tylko czekolada, ale też darmowa komunikacja miejska
Oddawanie krwi to niezwykle szlachetne działanie, dzięki któremu można przyczynić się do ratowania życia. Każdy chętny może zostać dawcą w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa. Co więcej, status honorowego dawcy krwi wiąże się z pewnymi korzyściami. To nie tylko czekolada, ale również darmowa komunikacja miejska.
W większości gmin istnieją specjalne ulgi dla osób, które oddają krew. Umożliwiają one korzystanie z komunikacji miejskiej na specjalnych warunkach – ze zniżkami lub bezpłatnie. Zwykle wystarcza tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi", który otrzymuje się po oddaniu minimum 6 litrów (w przypadku mężczyzn) lub 5 litrów (w przypadku kobiet) krwi – jest to odznaka III stopnia.
Warto zaznaczyć, że każda gmina ustala przepisy we własnym zakresie. Oznacza to, że są miejsca, w których darmowa komunikacja miejska dla osób oddających krew może być dostępna dla tych osób, które oddały 15 (w przypadku kobiet) lub 18 (w przypadku mężczyzn) litrów krwi (odznaka "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" I stopnia).
Honorowi dawcy krwi mają prawo do dwóch dni wolnych od pracy lub szkoły. Dotyczy to dnia, w którym byli oni obecni na oddawaniu krwi oraz dnia następnego (zgodnie z ustawą z 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej, która m.in. nowelizuje ustawę z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi i wprowadza prawo do 2 dni wolnych dla krwiodawców na stałe, nie tylko w czasie pandemii lub stanu zagrożenia). Pracownicy muszą pamiętać o tym, by uprzedzić swojego pracodawcę o takiej sytuacji. Muszą również dostarczyć zaświadczenie z Centrum Krwiodawstwa do swojego zakładu pracy. Wówczas otrzymują oni również wynagrodzenie za ten dzień.
Czasami zdarzają się sytuacje, gdy oddanie krwi nie jest możliwe ze względu na wynik badań lekarskich dokonywanych zawsze przed donacją. Wówczas usprawiedliwienie za nieobecność w pracy lub szkole dotyczy tylko czasu, w którym osoba poddawała się badaniom.
Warto wiedzieć, że osoby oddające krew (lub jej składniki, takie jak osocze) mogą liczyć na specjalną ulgę, którą można odliczyć od podatku dochodowego PIT. Warunkiem jest to, by całkowita kwota odliczenia nie przekroczyła 6 proc. dochodów.
W jaki sposób oblicza się wysokość odliczenia? Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 6 lutego 2017 roku “w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty" za 1 litr krwi można liczyć na rekompensatę w wysokości 130 zł. Oznacza to, że aby obliczyć odliczenie, wystarczy przemnożyć ilość oddanej krwi przez 130 zł.
Osoby regularnie oddające krew w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa, mogą liczyć nie tylko na dzień wolny w pracy, czekoladę czy darmową komunikację miejską. Przed oddaniem krwi, krwiodawcy muszą zostać poddani badaniom, takim jak między innymi morfologia. Oddając krew 2-3 razy do roku można przy okazji otrzymać wyniki badań, których zorganizowanie na własną rękę mogłoby być kosztowne.
Co więcej, krwiodawcy pod pewnymi warunkami (uzależnionymi przede wszystkim od ilości oddanej krwi) mogą liczyć na bezpłatne wyrobienie identyfikacyjnej karty grupy krwi. Dzięki niej czas na transfuzję w nagłych wypadkach może być krótszy, co stanowi pewnego rodzaju środek dodatkowej ochrony zdrowia dla krwiodawców.
Przeczytaj też:
Krwiodawcy nie kupią już tańszych biletów na pociąg. Chyba że spełnią jeden warunek
Korzyści oddawania krwi. Darmowa komunikacja miejska to jedno
Oddaną krew odliczysz od dochodu. O uldze dla krwiodawców nie każdy ma pojęcie