Puławskie Azoty nie dla Orlenu. Daniel Obajtek komentuje

"Decyzja Zarządu Grupy Azoty o wstrzymaniu sprzedaży Zakładów Azotowych „Puławy” nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu" - napisał prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek, komentując ruch właściciela puławskich Azotów. W poniedziałek poinformowano, że Grupa Azoty wycofuje się transakcji.

Nieco ponad miesiąc po wyborach parlamentarnych Grupa Azoty poinformowała, że nie zamierza kontynuować rozmów na temat sprzedaży Zakładów Azotowych w Puławach Grupie Orlen. Dzień później odniósł się do tego na portalu X Daniel Obajtek, prezes koncernu. 

Orlen nadal gotowy do przejęcia Azotów

Obajtek jest zdania, że "decyzja zarządu Grupy Azoty nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu, którego plany konsolidacji sięgają jeszcze ubiegłego wieku". Jego zdaniem za konsolidacją stoi przykład "dobrej sytuacji Anwilu", nawiązując do przejęcia przez Orlen Zakładów Azotowych Anwil, których akcje stały się w 100 proc. własnością spółki Obajtka w 2012 roku. Jednocześnie zapewnił, że jest nadal gotowy na zakup puławskich Azotów

Reklama

W poniedziałek Grupa Azoty poinformowała, że po kilku miesiącach analiz wstępnych, które miały poprzedzić negocjacje na temat przejęcia Zakładów Azotowych w Puławach podjęto decyzję o wycofaniu się z transakcji.

- Zakończone przez zewnętrzną firmę doradczą analizy, uwzględniające uwarunkowania rynkowe i płynące z nich jednoznaczne rekomendacje o charakterze strategicznym, nie dają podstaw do kontynuowania rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen S.A. Kontynuujemy dalsze, szersze analizy, które pozwolą opracować kolejne działania prowadzące do powrotu grupy kapitałowej na ścieżkę odbudowy jej wartości rynkowej -  oświadczył Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A., cytowany w komunikacie prasowym.

Zakłady Azotowe zyskują na giełdzie

Zamiar przejęcia Zakładów Azotowych w Puławach przez Grupę Orlen ogłoszono w czerwcu br. Daniel Obajtek miał wówczas nadzieję na pozytywne zakończenie procesu due dilligenece, mającego na celu m.in. analizę wartości spółki czy ocenę skutków sprzedaży firmy. Celem konsolidacji, jak informowano, miało być wsparcie finansowe dla puławskich Azotów, na wzór Anwilu.

Musimy integrować się, konsolidować się, byśmy mogli utrzymać rynek. Nawozy to nie tylko biznes, to bezpieczeństwo żywnościowe Polski i bezpieczeństwo rolników - mówił w czerwcu prezes Orlenu.

Po ogłoszeniu decyzji zarządu kurs akcji spółki zyskuje we wtorek na warszawskiej giełdzie.

PULAWY

42,5000 0,2000 0,47% akt.: 17.01.2025, 18:01
  • Otwarcie 42,8000
  • Max 42,8000
  • Min 41,5000
  • Kurs odniesienia 42,3000
  • Suma wolumenu 729
  • Suma obrotów 30 393,9000
  • Widełki dolne 38,6000
  • Widełki górne 47,0000
Zobacz również: DMGROUP SOPHARMA GRUPAAZOTY

Zgodnie z danymi za III kwartał br. Zakłady Azotowe w Puławach osiągnęły wynik EBITDA na poziomie -64,7 mln zł, zaś wynik netto wyniósł w tym okresie -130,3 mln zł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Daniel Obajtek | Orlen | zakłady azotowe Puławy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »