Daniel Obajtek

Poniedziałek, 25 listopada 2024 (11:08) Aktualizacja Poniedziałek, 25 listopada 2024 (11:10)
Daniel Obajtek, urodzony 2 stycznia 1976 roku w Myślenicach, jest polskim politykiem, menedżerem oraz działaczem samorządowym, który zdobył sławę dzięki pełnieniu wielu istotnych funkcji publicznych i zarządzających. W latach 2006-2015 był wójtem gminy Pcim, a później piastował stanowiska w największych polskich spółkach skarbu państwa, takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Grupa Energa oraz PKN Orlen. Od 2024 roku Obajtek reprezentuje Polskę jako poseł do Parlamentu Europejskiego X kadencji.
Daniel Obajtek - najważniejsze informacje
Daniel Obajtek /Wojciech Olkuśnik /East News

Daniel Obajtek - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wczesne lata i wykształcenie

Daniel Obajtek urodził się w rodzinie o prostym pochodzeniu - jego ojciec Jan był malarzem pokojowym, a matka Halina prowadziła gospodarstwo domowe. Edukację średnią rozpoczął w technikum weterynaryjnym w Nowym Targu, ale został z tej szkoły usunięty i kontynuował naukę w technikum rolniczym w Myślenicach, które ukończył w 1995 roku. Po szkole, rozpoczął pracę w rodzinnej firmie wujków - Elektroplast w Stróży, produkującej osprzęt instalacyjny. W firmie tej pracował na stanowisku operatora maszyn chemicznych.

W 2014 roku Obajtek ukończył studia w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu na kierunku ochrona środowiska. Następnie, w 2019 roku ukończył program Executive MBA organizowany przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów.

Działalność samorządowa

Karierę samorządową rozpoczął w 2002 roku, zostając radnym gminy Pcim. Już wtedy pełnił funkcje przewodniczącego kilku komisji, co zapoczątkowało jego zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności.

W wyborach samorządowych w 2006 roku został wybrany wójtem gminy Pcim, zdobywając ponad 55 proc. głosów. Jego kadencja była oceniana jako skuteczna, a Obajtek zyskał zaufanie mieszkańców, co umożliwiło mu reelekcję w 2010 roku, kiedy uzyskał imponujący wynik 86,6 proc. startując z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Jako wójt realizował wiele inwestycji infrastrukturalnych, które obejmowały m.in. modernizację centrum gminy oraz rozwój sieci dróg i chodników.

Jego sukcesy w Pcimiu były na tyle znaczące, że w 2015 roku, po kolejnej wygranej w wyborach samorządowych, został powołany na prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), co zakończyło jego karierę na szczeblu samorządowym.

Praca w spółkach skarbu państwa

Po zakończeniu kariery samorządowej, Daniel Obajtek rozpoczął pracę w spółkach skarbu państwa, gdzie szybko zdobył wysokie stanowiska. W listopadzie 2015 roku powierzono mu stanowisko pełniącego obowiązki prezesa ARiMR, a w styczniu 2016 roku został oficjalnie powołany na tę funkcję.

Jego zarządzanie w ARiMR przyniosło mieszane rezultaty, z jednej strony sprawnie wymienił kierownictwo, ale z drugiej strony redukcja zatrudnienia spowodowała kilkadziesiąt procesów sądowych, które ARiMR przegrała i musiała wypłacić milionowe odszkodowania.

W lipcu 2016 roku Obajtek został przewodniczącym rady nadzorczej Lotos Biopaliwa Sp. z o.o., a w 2017 roku objął stanowisko prezesa grupy energetycznej Energa S.A. Jego krótka, ale intensywna praca w Enerdze przyniosła mu uznanie i w lutym 2018 roku został powołany na prezesa zarządu PKN Orlen, jednej z największych firm w Polsce i w regionie Europy Środkowej.

Prezesura w PKN Orlen

Obajtek przejął stery Orlenu w momencie, gdy firma miała przed sobą strategiczne wyzwania związane z rozwojem na rynku międzynarodowym oraz konsolidacją z innymi podmiotami sektora paliwowego. Jego kadencja w Orlenie była wyjątkowo dynamiczna i pełna znaczących decyzji. Pod jego przewodnictwem Orlen przeprowadził proces przejęcia Grupy Lotos oraz PGNiG, co było jednym z największych połączeń w polskim sektorze energetycznym.

Obajtek dążył do stworzenia z Orlenu multienergetycznego giganta, zdolnego konkurować na arenie międzynarodowej. Kontrowersje budzi sprawa przejęcia Lotosu w wyniku konieczności spełnienia kryteriów antymonopolowych UE, Obajtek sprzedał aktywa koncernu naftowegoi Saudyjczykom i Węgrom, wielu twierdzi, że znacząco poniżej wartości.

Jego decyzje przyniosły firmie znaczący wzrost przychodów oraz umocnienie pozycji na rynkach europejskich. Zajmował się także rozwojem nowych obszarów działalności, w tym energetyką odnawialną i petrochemią. W lutym 2024 roku Obajtek zakończył swoją pracę w Orlenie, po zakończeniu kolejnej kadencji na stanowisku prezesa.

Działalność polityczna

W 2024 roku Daniel Obajtek postanowił rozszerzyć swoje zaangażowanie polityczne na arenie międzynarodowej, kandydując do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał mandat posła do PE z okręgu nr 9, zdobywając imponujący wynik 171 689 głosów. Jego kampania opierała się na obietnicach dalszego wspierania polskiej gospodarki oraz promowania interesów Polski na forum Unii Europejskiej.

Kontrowersje

Kariera Obajtka była nie tylko pasmem sukcesów, ale także otoczona kontrowersjami. Najbardziej znanym incydentem były tzw. "taśmy Obajtka", które ujawnione przez media w 2021 roku wzbudziły wiele pytań dotyczących legalności jego działań jako wójta Pcimia. Nagrania opublikowane przez "Gazetę Wyborczą", miały sugerować, że Obajtek mógł działać na szkodę lokalnych przedsiębiorstw, a jego publiczne zeznania mogły nie być zgodne z rzeczywistością.

Obajtek stanowczo odrzucał zarzuty i podkreślał, że materiały były zmanipulowane. Kolejne nagrania z 2024 roku przyniosły oskarżenia o korupcję i nielegalną inwigilację opozycji za pieniądze Orlenu.

Mimo kontrowersji, jego pozycja w polityce i biznesie pozostawała silna, a jego kariera była stale wspierana przez polityków obozu rządzącego.

Temat Daniel Obajtek znajdziesz również w serwisie:

Daniel Obajtek - Wiadomości

Daniel Obajtek - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »