Reklama

Rachunek za wstrzymaną prywatyzację

Piętnaście tysięcy rolników domaga się od Krajowej Spółki Cukrowej wypłacenia dodatkowych 208 mln zł za buraki dostarczone w trakcie kampanii cukrowniczej 2011/2012, informuje "Nasz Dziennik".

Według rolników, z rozporządzenia ministra rolnictwa z 10 marca 2011 r. wynika, że plantatorzy powinni otrzymywać z cukrowni dodatkową zapłatę za buraki, jeśli w danym roku gospodarczym cena cukru była wyższa co najmniej o 40 euro za tonę od ceny referencyjnej ustalonej przez Komisję Europejską. Cena referencyjna wynosi 440 euro za tonę, tymczasem od wielu lat utrzymują się wysokie notowania cukru na giełdach światowych.

Jak podaje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, podstawą do wyliczania premii należnej rolnikom powinna być cena 750 euro za tonę cukru. W tej sytuacji Polski Cukier powinien dopłacić rolnikom za lata 2011-2012 po około 52 zł do każdej tony buraków o zawartości cukru 16 procent. KZPBC wylicza więc, że skoro KSC kupiła od około 15 tys. plantatorów mniej więcej 4 miliony ton buraków, to rolnikom należy się około 208 milionów złotych.

Reklama

Plantatorzy nie kryją, że ich roszczenia są konsekwencją wstrzymania przez Ministerstwo Skarbu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Natomiast koncern uważa, że rolnicy nie mają podstaw prawnych do wysuwania takich żądań. Sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »