Reklama

Rada może mieć problem jak złoty będzie się osłabiać

Ekonomiści banku Citi Handlowy oczekują, że inflacja powróci do celu NBP na poziomie 2,5 proc. w pierwszej połowie 2012 r. Uważają też, że Rada Polityki Pieniężnej może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jeżeli złoty będzie się osłabiał.

"Spodziewamy się, że inflacja spadnie poniżej 4,0 proc. w ujęciu rocznym przed końcem bieżącego roku i w pierwszej połowie 2012 roku powróci do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5 proc. Pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego i oczekiwania spadku inflacji w kierunku celu, przyniosły rezultat w postaci znacznego obniżenia stóp oprocentowania. Obecne stawki na kontrakty FRA wyceniają trzy obniżki stóp procentowych w perspektywie od 6 do 12 miesięcy" - napisano w komentarzu.

"Jednak, naszym zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej może pozostawić stopy na niezmienionym poziomie przez najbliższe kilka kwartałów, jeżeli złoty pozostanie pod presją i nadal będzie się osłabiał" - napisano.

Reklama

Ekonomiści obniżyli niedawno prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce z 4,2 proc. na 3,8 proc. w 2011 roku oraz z 3,8 proc. na 2,9 proc. w 2012 roku. Spodziewają się także, że osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego może obniżyć tempo wzrostu konsumpcji w Polsce o około 0,3-0,4 pkt proc. oraz wyraźnie słabszej dynamiki inwestycji prywatnych ze względu na wzrost niepewności dotyczącej perspektyw PKB na świecie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »