Rada UE podjęła ważna decyzję ws. polskiego KPO. "Dowiezione"

Rada UE przyjęła rewizję polskiego KPO, co otwiera drogę do składania kolejnych wniosków o płatności - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na platformie X. Jak zaznaczyła, dwa wnioski zostaną złożone we wrześniu, a kolejny pod koniec roku.

"Rada UE właśnie przyjęła rewizję KPO. Teraz czas intensywnych inwestycji! We wrześniu składamy dwa wnioski o płatność. A pod koniec roku kolejny - jeszcze większy niż poprzedni - przelew dla Polski" - napisała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jak dodało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Komisja Europejska zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji KPO w kwietniu. Zmiana objęła 18 reform, 12 z części grantowej i 6 z części pożyczkowej oraz 39 inwestycji.

Reklama

Rewizja polskiego KPO. Więcej pieniędzy dla szpitali i rolników, brak kontrowersyjnego podatku

Rząd wnioskował m.in. o podwyższenie środków, które otrzymają szpitale powiatowe o 600 mln zł, przekazanie podobnej kwoty na dofinansowanie ociepleń budynków oraz dodatkowe zagospodarowanie 2,5 mld zł na wsparcie dla rolników. Jednocześnie zrezygnowano z wyprowadzenia podatku od aut spalinowych na rzecz systemu dopłat do zakupy pojazdów elektrycznych przez osoby fizyczne. 

Ponadto zmiany przewidują modernizację infrastruktury podmiotów medycznych; zwiększenia wsparcia dla rolników i rybaków przy modernizacji infrastruktury i wyposażenia, oraz wspierania technologii w zakresie tzw. rolnictwa 4.0. 

Uwolnione środki z części grantowej zostaną przeznaczone na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo, w tym m.in. na dodatkowe 86 centrów dystrybucyjno-magazynowych i rynków hurtowych, termomodernizację budynków wielorodzinnych, dopłaty do zakupu, leasingu i wynajmu aut elektrycznych; modernizację infrastruktury szpitali powiatowych; nowe systemy informatyczne, takie jak rozbudowa publicznego systemu informatycznego EZD oraz dodanie e-usług w ramach Urzędu Skarbowego 2.0 i wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. 

Na początku lipca minister Pełczyńska-Nałęcz informowała, że na tamten moment Polsce udało się uruchomić ponad połowę inwestycji z KPO - 35 z 56 projektów. Natomiast decyzja Rady UE o przyjęciu rewizji była konieczna, aby móc wystosować kolejne wnioski o płatności.

Rząd chce jeszcze jednej rewizji KPO. Kluczowe negocjacje dotyczą terminów

Resort funduszy zapowiedział także kolejną rewizję KPO, która będzie zapewne miała miejsce w pierwszej połowie przyszłego roku. Jak wynika z zapowiedzi nie tylko minister Pełczyńskiej-Nałęcz, ale także innych członków rządu, w tym premiera Donalda Tuska, najważniejszym zadaniem stojącym przed Polską jest przedłużenie terminów, jakie przysługują na realizację danych projektów. Bez tego istnieje ryzyko straty części środków z KPO.

- Mocno negocjujemy w kierunku, żeby nie tyle nawet wydłużyć okres kontraktacji, ile wydłużyć możliwość realizacji projektów bez wielkich zmian w KPO (...), żeby mieć więcej czasu na to co, zostało ustalone - powiedziała na początku lipca br. minister Pełczyńska-Nałęcz. 

W sumie Polska otrzyma z funduszu odbudowy 59,8 mld euro, z czego 34,5 mld euro będą stanowić pożyczki, a 25,3 mld euro dotacje. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne (44,96 proc.) oraz transformację cyfrową (21,28 proc.).

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: KPO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »