Rafineria w Schwedt. Dostawy ropy będą zabezpieczone
Niemiecki rząd poszukuje nowych źródeł zaopatrzenia w ropę dla rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii. Z pomocą ma przyjść Polska - ministrowie obu krajów, Moskwa i Habeck, podpisali deklarację mającą na celu zabezpieczenie dostaw surowca. Zastąpią one rosyjską ropę dostarczaną dotychczas rurociągiem "Przyjaźń".
Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Po rezygnacji z rosyjskiej ropy Niemcy i Polska chcą zabezpieczyć dostawy surowca dla rafinerii w Schwedt w Niemczech Wschodnich. Szef resortu gospodarki Niemiec Robert Habeck (Zielon) oraz polska minister środowiska Anna Moskwa podpisali w czwartek (01.12.2022) wspólną deklarację.
Wyjaśnili, że obie strony chciały zapewnić funkcjonowanie polskich rafinerii w Gdańsku i Płocku oraz rafinerii w Schwedt i Leunie oraz wezwali do współpracy niemieckie i polskie koncerny naftowe.
Jak podkreślił Robert Habeck: "Wycofanie się z rosyjskiej ropy jest wyzwaniem dla rafinerii w obu krajach", a "deklaracja wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i Niemiec".
W podobnym tonie mówiła Anna Moskwa dodając, że "deklaracja będzie sygnałem dla rozwoju wspólnych projektów i inwestycji polskich i niemieckich firm".
Droga zaopatrzenia w ropę przez Polskę ma dla Schwedt i wschodnich Niemiec ogromne znaczenie. Do tej pory rafineria PCK Schwedt zaopatrywana była w rosyjską ropę z rurociągu "Przyjaźń". Schwedt znajduje się obecnie pod niemieckim zarządem powierniczym, ale nadal należy do rosyjskiej spółki państwowej Rosnieft. Berlin chce jednak to zakończyć od 1 stycznia i pilnie szuka innych rozwiązań. Ponieważ pojemność rurociągu z Rostocku do Schwedt nie jest wystarczająca, potrzebne są dodatkowe ilości ropy. Rząd Niemiec od miesięcy starał się przekonać Polskę do dostaw ropy przez polski port w Gdańsku i tamtejszy system rurociągów do Schwedt.
(DPA, RTR/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle
Zobacz również: