Ranking bogactwa: Indyjski przedsiębiorca wyprzedził Jeffa Bezosa

Bogactwo indyjskiego potentata wzrosło w tym roku bardziej niż kogokolwiek innego, czyniąc go trzecią pod względem bogactwa osobą na świecie. Większy majątek zgromadzili tylko Elon Musk i Bernard Arnault.

Gautam Adani często nazywany jest najbardziej zapracowanym azjatyckim przedsiębiorcą. W 2022 r. był jedynym bogaczem z listy najzamożniejszych ludzi świata, którego majątek nie tylko nie skurczył się od początku roku, ale znacznie wzrósł. W lutym wyprzedził indyjskiego rodaka, Mukesha Ambaniego, stając się najbogatszym człowiekiem w Azji. Dzięki temu, że jego osobisty majątek powiększył się w 2022 roku o 49 mld, wyprzedził również Jeffa Bezosa, Billa Gatesa i Warrena Buffetta. Obecnie jego majątek netto wynosi 125,5 mld dolarów.

Pytanie o polityczną niezależność

Adani od początku roku rozbudowuje swój konglomerat przemysłowy. W tym roku nabył chociażby jednostki szwajcarskiego giganta cementowego Holcim w Indiach za 10 mld dolarów. Ale nie wszystkie inwestycje miliardera spotykają się z ogólną aprobatą.

Reklama

Uważany za bliskiego przyjaciela samego premiera Indii, Narendry Modiego, złożył wrogą ofertę przejęcia nadawcy NDTV. To jeden z nielicznych koncernów medialnych w Indiach skłonnych do krytykowania rządu. Informacje o transakcji wzbudziły spore protesty, a wielu ekspertów wręcz stanęło w obronie wolności prasy w tym kraju. Adani stwierdził jednak, że zamierza wzmocnić biznes NDTV i poprawić sytuację obywateli Indii, cokolwiek to w jego ustach oznaczało.

Diamenty i spór z ekologami

Gautam Adani jest przedsiębiorcą w pierwszym pokoleniu. Nie skończył studiów, które porzucił, by stać się handlarzem diamentów w Bombaju. Większość swojej fortuny zarobił fortuny w portach i kopalniach. Kontrowersyjna inwestycja w australijską kopalnię węgla Carmichael sprawiła, że stał się on wrogiem publicznym dla ekologów. Ich zdaniem, kopalnia, która w zamierzeniach ma stać się największą w całej Australii, bezpowrotnie zniszczy warstwy wodonośne Wielkiego Basenu Artezyjskiego. Uruchomienie tej inwestycji oznacza kolejnych 500 statków przemierzających obszar światowego dziedzictwa Wielkiej Rafy Koralowej oraz 4,6 mld ton gazów cieplarnianych rocznie.

Pod wpływem krytyki Adani zobowiązał się do zainwestowania 70 mld dolarów w zieloną energię. Jednocześnie próbuje on umocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Jego wielkie inwestycje w cement i energię odnawialną, jak również lotniska i rozbudowę kopalni, zostały sfinansowane dzięki kredytom. To zaś sprawia, że Fitch Group wskazała na "podwyższony" poziom ryzyka działalności Adaniego w swoim wrześniowym raporcie.

Krzysztof Maciejewski 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: najbogatsi ludzie świata | Gautam Adani
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »