Ranking lokat bankowych - listopad 2022. Który bank najlepiej dba o nasze oszczędności?
Żaden z banków nie odważył się zaoferować na lokacie ponad 8 proc. Tymczasem inflacja przewyższa oprocentowanie zdeponowanych na lokatach środków prawie o 10 pkt. proc.
Chyba nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że polskie banki dość konserwatywnie podchodzą do tematu lokat bankowych. W efekcie bankowa oferta dla klientów nie polega na proponowaniu sposobów na pomnożenie kapitału i bezpieczną inwestycję, ale raczej na minimalizacji strat. Wczorajszy odczyt inflacji - 17,9 proc. r/r - nie pozostawia złudzeń. Ceny będą przyspieszały. Dodatkowo inwestycje mamy wciąż obciążone tzw. podatkiem Belki. Przez to nawet na najkorzystniejszej lokacie możemy w ciągu roku stracić już nawet kilkanaście procent.
Trzeba jednak pamiętać, że działalność depozytową banków w zasadzie finansuje działalność kredytowa. Tymczasem Polacy biorą coraz mniej pożyczek - także ze względu na brak zdolności kredytowej.
Przed miesiącem Bank Pekao SA podniósł swoje oprocentowanie, dzięki czemu lokata z funduszem znalazła się na szczycie zestawienia. Teraz do czołówki dołączył kolejny produkt spod znaku żubra - Lokata na Koncie Oszczędnościowym. W obydwu przypadkach roczne oprocentowanie wynosi 8 proc. Co jest warte podkreślenia mogą to być zarówno nowe środki, jak również środki pochodzące z oszczędności już wcześniej zgromadzonych w banku.
O pieniądze klientów postanowiła walczyć także Kasa Stefczyka. Jej flagowy produkt dla nowych użytkowników, czyli sześciomiesięczna lokata Witaj w Kasie zwiększyła poziom oprocentowania z 7,5 do 8,00 proc.
Dwa banki postanowiły dokonać symbolicznych zmian w ofercie - Santander podniósł oprocentowanie z 7,50 proc. do 7,70 proc., a mBank z 7,50 proc. do 7,60 proc. Widać w tych decyzjach raczej wyczekiwanie na ruchy rynku i przede wszystkim na decyzje Rady Polityki Pieniężnej.
W zestawieniu pojawił się nowy gracz, czyli VeloBank. To podmiot stworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce wraz z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który przejął tym samym działalność Getin Noble Bank. Nic więc dziwnego, że jego podejście jest raczej zachowawcze, bo oferta oprocentowania lokaty to zaledwie 7 proc.
źródło: banki
Krzysztof Maciejewski