Reklama

Raport FOR: Polacy w Wielkiej Brytanii

Głównym powodem migracji z Polski do Wielkiej Brytanii jest dobrze funkcjonujący brytyjski rynek pracy i wyższe dochody. Bazując na oszacowaniach pracy Sprenger (2013) można obliczyć, że w ostatniej dekadzie różnice w poziomie dochodu były odpowiedzialne za 70 proc. migracji z Polski do Wielkiej Brytanii - przekonują eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Liczbę Polaków w Wielkiej Brytanii ONZ szacuje na 703 tys. w 2015 roku, a Uniwersytet Oxfordzki na 755 tys. 2014 (zarówno wg liczby osób urodzonych w Polsce, jak i posiadających polskie obywatelstwo).

Dlaczego tak wielu Polaków wyjechało do Wielkiej Brytanii?

Głównym powodem migracji z Polski do Wielkiej Brytanii jest dobrze funkcjonujący brytyjski rynek pracy i wyższe dochody. Bazując na oszacowaniach pracy Sprenger (2013) można obliczyć, że w ostatniej dekadzie różnice w poziomie dochodu były odpowiedzialne za 70 proc. migracji z Polski do Wielkiej Brytanii. W przypadku krajów o podobnym dochodzie na osobę wpływ na decyzję o migracji ma również wiele czynników pozaekonomicznych, takich jak bliskość kulturowa, klimat, bariery językowe, prawne czy łatwość znalezienia pracy w kraju goszczącym. Jednak różnice w poziomie życia mają fundamentalne znaczenie dla osób emigrujących z Polski. Dlatego jeśli chcemy zniechęcić Polaków do wyjazdów oraz zachęcić część emigrantów do powrotów, najważniejsze jest szybsze tempo wzrostu gospodarczego i doganianie poziomu życia krajów bogatszych od nas.

Reklama

Dlaczego Polak w Wielkiej Brytanii może zarobić trzykrotnie tyle co w Polsce?

Zarobki odpowiadają produktywności pracy, czyli temu ile każdy pracownik jest w stanie wytworzyć. Ta z kolei zależy nie tylko od kapitału ludzkiego pracownika, ale i w dużej części od maszyn, oprogramowania i innego kapitału jaki ma do dyspozycji w pracy. W 2015 roku zasób tego kapitału na pracującego w Polsce wynosił 130 tys. zł wobec 475 tys. zł w Wielkiej Brytanii (2,5 razy więcej). Kolejną kwestią jest lepsza organizacja pracy - kraje bardziej rozwinięte charakteryzują się wyższą łączną produktywnością (TFP), co oznacza, że firmy tam funkcjonujące są lepiej zorganizowane i wydajniej łączą pracę ludzi i maszyn. Pamiętajmy też, że kluczowy jest poziom produktywności w całej gospodarce - można znaleźć poszczególne firmy działające w Polsce, które są wydajniejsze od swoich brytyjskich odpowiedników. To jednak są wyjątki, bo w skali całej gospodarki, zdecydowana większość brytyjskich firm przebija wydajnością pracy polskie firmy.

Jak ważnym partnerem handlowym jest Wielka Brytania dla Polski?

Wartość eksportu z Polski do Wielkiej Brytanii sukcesywnie rosła w ostatnich dwóch dekadach, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i udziale w polskim PKB. Jeszcze w 2007 roku, Wielka Brytania była 4. partnerem handlowym Polski, obecnie jest 2. jako odbiorca 6,7 proc. polskiego eksportu. Kontakty handlowe są ułatwiane przez dużą liczbę Polaków mieszkających w UK.

Jak duże transfery pieniężne do Polski przekazują Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii?

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii przekazują również znaczące transfery pieniężne do Polski, w 2013 roku wg danych NBP było to 3,7 mld zł.

W 2012 roku zasób bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Wielkiej Brytanii w Polsce wynosił 32,4 mld zł (4,2 proc. wszystkich BIZ w Polsce), wobec 18,9 mld zł BIZ Polski w Wielkiej Brytanii, co stanowiło aż 10,1 proc. wszystkich polskich BIZ. Za tymi inwestycjami stoją różne motywy. Część firm inwestuje by wejść na rynek brytyjski albo obsługiwać Polonię na wyspach. To co jest bardziej specyficzne dla Wielkiej Brytanii, to polskie firmy, które przenoszą się tam by korzystać z bardziej efektywnego sądownictwa brytyjskiego oraz osoby prywatne, które zakładają na wyspach działalność gospodarczą by wykorzystać duże różnice w kwocie wolnej od podatku i sposobie działania ubezpieczeń społecznych.

Jakie znaczenie polityczne miałoby wyjście Wielkiej Brytanii z UE?

Bez Wielkiej Brytanii rośnie znaczenie W UE państw członkowskich o tendencjach etatystycznych, które zamiast wolności gospodarczej preferują więcej regulacji i interwencji państwa w gospodarkę. Choć stanowiska poszczególnych państw w różnych kwestiach często się różnią, jako przykłady państw najczęściej popierających politykę gospodarczą sprzyjającą wzrostowi gospodarczemu można podać właśnie Wielką Brytanię czy Niemcy. Na drugim biegunie z kolei można umieścić Francję, Włochy czy Grecję. Obecnie Niemcy i Wielka Brytania są w stanie przegłosować Francję, Włochy i Grecję. Bez Wielkiej Brytanii te państwa będą mogły przegłosować Niemcy. Podobnie do proporcji głosów zmieni się relatywna waga jeżeli chodzi o udział w PKB i populacji UE.

Źródło: FOR

Pobierz: program PIT 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »