Raport: W Warszawie żyje się najzdrowiej, Opole najlepiej dba o pacjentów

Polscy naukowcy przeanalizowali 66 miast i sprawdzili, które z nich oferują najzdrowsze warunki życia. Ze stworzonego przez nich Indeksu Zdrowych Miast wynika, że najzdrowiej żyje się w Warszawie. Jednak najwięcej na zdrowie swoich mieszkańców wydaje Opole (w przeliczeniu na mieszkańca). Autorzy dokumentu przypominają, że w miastach mieszka około 60 proc. Polaków. Proces urbanizacji postępuje, przybywa też chorujących przewlekle.

Stworzony przez naukowców indeks, został oparty przede wszystkim na podejściu samorządów do realizowania programów profilaktyki zdrowotnej. Przeanalizowano w nim 66 miasta i ponad 2,5 tys. programów i działań w ramach Narodowego Programu Zdrowia, które pogrupowano na ponad 20 kategorii tematycznych. 

Najzdrowiej żyje się w Warszawie

Szukając miasta, w którym żyje się najzdrowiej przeanalizowano dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz działań z obszaru zdrowia publicznego, m.in. programy polityki zdrowotnej realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia (NPZ). Aż 359 programów, wprowadziła Warszawa - dziewięciokrotnie więcej niż wyniosła średnia wśród badanych miast (42). Jednak najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na mieszkańca wydały władze Opola i Chorzowa. W przypadku obu miast ważny jest też fakt, że jedna czwarta ich powierzchni zajmują tereny zielone. 

Reklama

Zdrowe życie w miastach to też możliwość uprawiania sportów, na przykład jazda rowerem. Z Indeksu Zdrowych Miast wynika, że najbardziej przyjazne rowerzystom jest położone w Wielkopolsce Leszno, gdzie na 100 km kwadratowych przypada ponad 186 km ścieżek rowerowych. Średnia wszystkich miast wynosi 74,1 km. Aktywność fizyczną wspierają też władze Sopotu. Na 100 tys. ludzi przypada tam prawie 189 obiektów sportowych. Średnia dla Polski wyniosła 19,7. Miasto to zostało też uznane za najlepiej dbające o środowisko naturalne - jakość wody i powietrza. 

Przykład daje Rzeszów

Ważna jest też sytuacja demograficzna i struktura wieku ludności. Kształtuje się ona w zależności od działań na rzecz zdrowia mieszkańców i ilustruje zjawiska uznawane za niekorzystne z perspektywy zdrowia publicznego, np. zgony z powodu chorób o charakterze cywilizacyjnym. Ważny jest też współczynnik feminizacji - liczba kobiet na 100 mężczyzn i saldo migracji - dane, czy więcej osób przybywa do miasta, czy z niego wyjeżdża. Najzdrowszym miastem pod względem struktury demograficznej jest w Polsce Rzeszów, a po nim Warszawa, Suwałki i Kraków.  

Na jakość zdrowia mieszkańców mają też wpływ usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło i gospodarka odpadami. Analizując je brano pod uwagę m.in. liczbę awarii sieci wodociągowej czy liczbę odpadów zbieranych rocznie na jednego mieszkańca. Miastem, które najbardziej o nie dba jest Rzeszów, a po nim Kraków. Zaś pod względem edukacji najlepszy w Polsce jest Białystok. “Wszystkie badania - podkreślają autorzy publikacji - wskazują na pozytywny związek pomiędzy wykształceniem a stanem zdrowia ludności”.

opr. Ewa Wysocka 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miasta | zdrowie | indeks
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »