Rating Polski. Agencja Moody's podjęła decyzję

Agencja Moody’s potwierdziła rating Polski na poziomie "A2", perspektywa stabilna. To pierwszy rating Polski dokonany przez międzynarodową agencję w 2024 r. Stabilną perspektywę ratingu wspiera w ocenie Moody's znaczna poprawa stosunków z UE od czasu zmiany rządu w grudniu 2023 roku.

Rating Polski (ocena wiarygodności kredytowej) przedstawiana jest cyklicznie przez trzy najbardziej liczące się agencje ratingowe (Moody's, Fitch oraz S&P).

Moody's w tegorocznym kalendarzu przeglądów ratingu Polski jest pierwsza (pierwszy przegląd 22 marca; drugi planowany jest na 20 września). W maju swoje pierwsze oceny przedstawią Fitch oraz S&P (drugie oceny tych agencji planowane są na listopad).

Moody's potwierdza rating. Poprawa relacji z UE wspiera perspektywę stabilną

Agencja Moody’s potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A2", a jego perspektywa pozostała stabilna - podała agencja w piątek w komunikacie.

Reklama

Stabilną perspektywę ratingu wspiera w ocenie Moody's znaczna poprawa stosunków z UE od czasu zmiany rządu w grudniu 2023 roku.

"Jednak biorąc pod uwagę antagonistyczne relacje między prezydentem Dudą a rządem premiera Tuska, Moody's spodziewa się jedynie ograniczonych postępów w reformach mających na celu pełne przywrócenie niezależności sądownictwa przynajmniej do wyborów prezydenckich w połowie 2025 roku" - dodano.

Ratingi Polski na poziomie A2 znalazłyby się pod presją w górę, w ocenie agencji, w scenariuszu lepszych niż oczekiwano relacji między prezydentem a rządem koalicyjnym, co pozwoliłoby na szybkie przywrócenie pełnej niezależności sądownictwa, a także wspierałoby wdrażanie innych inicjatyw politycznych.

Sygnały, że obecnie oczekiwane osłabienie wskaźników zadłużenia Polski okaże się mniej wyraźne, a także, że silniejsze wysiłki na rzecz konsolidacji fiskalnej doprowadzą do ustabilizowania poziomów zadłużenia znacznie poniżej 60 proc. PKB, ostatecznie odbudowując solidny bilans sektora publicznego sprzed pandemii, byłyby pozytywne dla oceny kredytowej. Ponadto dalsze postępy w zwiększaniu zaawansowania i złożoności polskiej gospodarki również mogłyby wspierać wyższy rating.

Presja w dół na ratingi poziomu "A2" pojawiłaby się w scenariuszu istotnie szybszego pogorszenia się obciążenia rządu długiem i wskaźników możliwości zadłużania, wykraczającego poza obecny scenariusz bazowy Moody's. Ponowne pogorszenie sytuacji w zakresie praworządności, które miałoby negatywny wpływ na lokalizację biznesu w Polsce, również byłoby negatywne dla wiarygodności kredytowej.

Podczas, gdy scenariusz bazowy Moody's nie zakłada konfrontacji militarnej z udziałem NATO, każdy atak militarny na Polskę skutkowałby natychmiastową negatywną decyzją ratingową. W takim scenariuszu, który Moody's postrzega jako szok obarczony bardzo niskim ryzykiem, ale o wysokiej dotkliwości, rating Polski znalazłby się pod znaczną dodatkową presją, co prawdopodobnie doprowadziłoby do obniżenia ratingu o kilka stopni.

Jak agencje ratingowe oceniały Polskę w 2023 roku?

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski w 2023 r. najwyżej oceniała właśnie Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's (warto jednak pamiętać, że Moody's stosuje nieco inne oznaczenia). Tak czy inaczej, tzw. perspektywy wszystkich ocen były w 2023 roku określane jako stabilne.

Dodajmy, że Moody's po ubiegłorocznych jesiennych wyborach do parlamentu oceniła, że "prawdopodobna zmiana rządu w Polsce przyczyni się do poprawy relacji z UE, co będzie pozytywnym czynnikiem kredytowym".

"Spodziewamy się, że negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu potrwają kilka tygodni, a ich wynik będzie miał istotny wpływ na stosunki z UE, gospodarkę i finanse publiczne" - napisano w powyborczym komentarzy Moody's.

Analitycy spodziewali się, że Moody's utrzyma swoją ocenę wiarygodności kredytowej Polski

Analitycy spodziewali się, że Moody's najpewniej utrzyma swoją ocenę.

"W swoich ostatnich raportach, agencja zwracała uwagę na znaczenie poprawy relacji z Unią Europejską dla wiarygodności kredytowej kraju, jednocześnie podkreślając, że konieczne jest zrozumienie wpływu zmian w polityce fiskalnej i gospodarczej, zanim zostanie rozważona jakakolwiek modyfikacja oceny ratingowej. Rating kredytowy Polski od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie A2 z perspektywą stabilną, a wypowiedzi przedstawicieli Moody's sugerują, że taki status zostanie prawdopodobnie zachowany w dłuższym okresie" - komentowali jeszcze przed ogłoszeniem decyzji analitycy banku PKO BP.

Przypomnijmy, że po zmianie rządu Polska poprawia relacje z UE, a do kraju mają napłynąć pieniądze z funduszu spójności i KPO.

Także analitycy mBanku przewidywali, że Moody's nie zmieni ratingu Polski. "Moody's podejmie decyzję w sprawie krajowego ratingu (nie spodziewamy się zmian)" - napisali w komentarzu.

Ratingi ułatwiają inwestorom podejmowanie decyzji

Oceny "wielkiej trójki" (Moody's, Fitch i S&P) ułatwiają inwestorom podejmowanie decyzji i wpływają na koszt pożyczanie pieniędzy. Dają odpowiedź na pytanie, czy warto pożyczać (np. kupować obligacje) danemu krajowi i wpływają na wysokość odsetek od takiego zadłużenia (im wyższy rating, tym niższe oprocentowanie - mniejszy koszt pożyczek).

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: agencja ratingowa | agencja Moody's | rating Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »