Referendum strajkowe w ostatniej kopalni KGHM

Największe związki zawodowe działające w KGHM szacują, że w pierwszej połowie listopada zakończą się referenda strajkowe w oddziałach Polskiej Miedzi i zostaną podjęte decyzje co do dalszych działań.

W dniach 26-27 października trwa referendum w Zakładach Górniczych Lubin, podobne referendum planowane jest także w Zakładzie Wzbogacania Rud."Odbyliśmy spotkanie z mediatorem w Zakładach Wzbogacania Rud i podpisaliśmy protokół rozbieżności. Na dniach zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu referendum w tym oddziale" - powiedział PAP Józef Czyczerski, przewodniczący sekcji krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność".

Dodał, że rozpisanie kolejnego referendum powinno zająć kilkanaście dni."Czekamy jeszcze na mediatora w Zakładzie Hydrotechnicznym, jest to ostatni z oddziałów w sekcji krajowej górnictwa rud miedzi. Wówczas będziemy mogli podjąć kolejny etap wynikający z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - powiedział.

Reklama

Przewodniczący górniczej Solidarności nie chciał powiedzieć, czy zostanie podjęta decyzja o strajku. Z kolei Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego poinformował, że nie jest wykluczone przeprowadzenie referendum także w jednej z hut.

"Być może przeprowadzimy referendum w którejś z hut, aby potwierdzić trend, który jest znany po dwóch referendach. Myślę, że w pierwszej połowie listopada wszystko się zamknie i wtedy będzie podjęta decyzja co dalej" - powiedział PAP Zbrzyzny.

W lipcu referendum zostało przeprowadzone w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Wówczas za strajkiem opowiedziało się prawie 60 proc. zatrudnionych tam górników. Z kolei w zeszłym tygodniu referendum odbyło się w kopalni ZG Rudna w Polkowicach. W głosowaniu wzięło tam udział prawie 70 proc. załogi, z czego ponad 95 proc. opowiedziało się za strajkiem.

ZZPPM i zarząd KGHM w dniu 15 czerwca podpisali protokół rozbieżności w toczącym się sporze zbiorowym. Natomiast Solidarność negocjuje z dyrektorami poszczególnych oddziałów KGHM.

Chcą 20 letniej gwarancji

Górnicy mają wypowiedzieć się m.in. o tym, czy chcą 20-letnich gwarancji zatrudnienia i zapisu o pakiecie medycznym w układzie zbiorowym pracy. Referenda organizują dwa największe związki zawodowe w koncernie miedziowym - Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego i Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność". Związkowcy domagają się też "wzrostu płacy nadążającej za wskaźnikiem inflacji".

W lipcu referendum zostało przeprowadzone w innej należącej do KGHM kopalni - ZG Polkowice-Sieroszowice. Wówczas za strajkiem opowiedziało się prawie 60 proc. zatrudnionych tam górników. Z kolei w zeszłym tygodniu referendum odbyło się w kopalni - ZG Rudna w Polkowicach. W głosowaniu wzięło tam udział prawie 70 proc. załogi, z czego ponad 95 proc. opowiedziało się za strajkiem.

Jak powiedział we wtorek PAP, przewodniczący sekcji krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność" Józef Czyczerski, związek zamierza przeprowadzić referendum również w należących do KGHM Zakładach Wzbogacania Rudy. Podkreślił przy tym, że głównym celem związku nie jest zorganizowanie strajku, lecz zwrócenie uwagi pracodawcy, iż postulaty związkowców mają poparcie pracowników miedziowego koncernu. "Chcemy, by pracodawca potraktował poważnie nasze postulaty i nie unikał rozmów" - powiedział.

Abonament medyczny

Jak powiedział wcześniej PAP rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski, zarząd nie podziela postulatu związkowców dotyczącego 20-letnich gwarancji zatrudnienia. "Jest to sprzeczne z zasadami wolnego rynku i konkurencji, a także współżycia społecznego" - powiedział. Dodał, że gwarantem zatrudniania jest rozwój firmy, obniżenie kosztów jej funkcjonowania oraz poszukiwanie i eksploatacja nowych złóż. Z kolei abonament medyczny dla pracowników koncernu - jego zdaniem - został wprowadzony w 2009 r. "Przedmiotem sporu zbiorowego nie może być zatem postulat, który został zrealizowany" - mówił.

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego i zarząd KGHM 15 czerwca podpisały protokół rozbieżności w toczącym się sporze zbiorowym. Natomiast Solidarność negocjuje z dyrektorami poszczególnych oddziałów KGHM i z nimi podpisała protokoły rozbieżności. Pierwsze postulaty, które stały się podstawą sporu zbiorowego, zostały przedstawione zarządowi w drugiej połowie 2009 r.

Związkowcy domagają się przede wszystkim 20-letnich gwarancji zatrudnienia w procesie dalszej prywatyzacji koncernu oraz pakietu medycznego.

KGHM Polska Miedź jest jedną z największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa. Firma jest 6. producentem miedzi elektrolitycznej oraz 2. co do wielkości wytwórcą srebra na świecie; produkuje też m.in. złoto, ołów, koncentraty palladu i platyny. KGHM jest także jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »