Reforma emerytalna ustawiła czołówki
Najczęściej padającym słowem na pierwszych stronach dzienników ogólnopolskich w ubiegłym tygodniu było "OFE". Na drugim miejscu znalazł się "ZUS". Propozycja rządu co do reformy emerytalnej zdeterminowała to, o czym pisały gazety - wynika z analizy "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".
Obserwując reakcję mediów, jest to jedna z najistotniejszych dla Polaków zmian w prawie w tym roku. Tylko na pierwszych stronach dzienników słowo "OFE" pojawiło się 112 razy - przeszło dwukrotnie więcej niż "ZUS" (54 razy). Planowana reforma okazała się tematem bardziej angażującym dziennikarzy niż wojna domowa w Syrii. Nazwa tego państwa wystąpiła na pierwszych stronach 54 razy.
Na czwartym miejscu znalazł się wyraz "dzieci", który wiązał się zwłaszcza z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. "Rodzice" uzyskali 14. miejsce z 29 wystąpieniami. W pierwszej dwudziestce znaleźć można także słowa "Obama", "rząd", "Tusk", "Kaczyński" czy "pracy".
Analiza dotyczy tygodnia od 2 do 8 września 2013.
To chmura wyrazów najczęściej występujących na pierwszych stronach dzienników ogólnopolskich. Treść chmury odzwierciedla najważniejsze tematy, jakie przetoczyły się przez polskie media w danym tygodniu, a także sposób pisania o nich. Metodologia zakłada pominięcie tak zwanych "common words" - spójników, zaimków i innych słów, które nic nie mówią o tematyce podejmowanej przez media. W chmurze wzięto pod uwagę treści ze wszystkich wydań danego tygodnia z pierwszych stron "Dziennika Gazety Prawnej", "Faktu", "Gazety Polskiej Codziennie", "Gazety Wyborczej", "Metra", "Naszego Dziennika", "Polski the Times", "Rzeczpospolitej" i "Super Expressu".