Rekord na rynku fuzji i przejęć. Najwięcej transakcji od 2010 roku

​W 2022 roku w Polsce zamknięto 348 procesów akwizycyjnych, co oznacza wzrost na rynku fuzji i przejęć o około 18 proc. rdr - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton. To najwyższa liczba transakcji od 2010 roku.

"Lata 2021-2022 to rekordowa liczba transakcji na polskim rynku, mimo ciągłych perturbacji i zmian wynikających z kondycji gospodarki po pandemii czy wojny w Ukrainie. Nasze doświadczenie pokazuje, że inwestorzy, co do zasady, są gotowi płacić wysokie wyceny i nie negocjują w złej wierze, by wykorzystać trudną sytuację rynkową" - powiedział Mateusz Biegajło, menedżer z zespołu M&A Grant Thornton. 

Liczy się wieloletni plan

"Pierwsze tygodnie nowego roku pokazują, że inwestorzy nie zwalniają tempa. Widzimy dalsze duże zainteresowanie inwestorów branżowych i finansowych, zarówno podmiotami z branż nowoczesnych, jak i tradycyjnych" - dodał. 

Reklama

Biegajło wskazuje, że czasy koronawirusa przyzwyczaiły inwestorów do działania w warunkach perturbacji rynkowych. Inwestorzy branżowi, zwłaszcza międzynarodowi gracze, przestali patrzeć na korzyści inwestycyjne w perspektywie dwóch, trzech czy pięciu lat, ale coraz częściej deklarują horyzont 20/30-letni. 

"Przed nami jeszcze wiele kryzysów czy czarnych łabędzi, ale inwestorzy mają świadomość, że biznes trzeba rozwijać w każdych warunkach. Jeśli nie skorzystają z obecnej okazji rynkowej, zrobi to ktoś inny - ich konkurent. Z perspektywy sprzedającego celem jest sprzedaż biznesu po jak najlepszych wycenach" - powiedział ekspert Grant Thornton. 

Inwestorzy zagraniczni dostrzegają w Polsce potencjał

Blisko 75 proc. wszystkich transakcji w Polsce w zeszłym roku odbyło się z udziałem inwestora branżowego. W dalszej kolejności są to inwestorzy finansowi, którzy odpowiadają średnio za około 20 proc. transakcji. Pozostali zainteresowani (około 5 proc.) to m.in. inwestorzy indywidualni lub wykupy menedżerskie.

"Widzimy przede wszystkich duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych, którzy w swoich strategiach zakładają rozwój poprzez przejęcia i nadal dostrzegają w Polsce duży potencjał" - napisano w raporcie Grant Thornton. 

W ocenie autorów raportu, nasz rynek jest bardzo aktywny pod kątem liczby transakcji fuzji i przejęć, a częstotliwość transakcji (średnio 256 w latach 2017-2022) jest jedną z najwyższych w Europie. 

Trzy czwarte wszystkich zrealizowanych transakcji dotyczy branż tradycyjnych, chociaż najwięcej transakcji obecnie zamyka się w branży TMT (telekomunikacja, media, technologie). Inwestorzy szukają także podmiotów z sektora medycyny i biotechnologii, który zanotował wzrost na skutek pandemii koronawirusa. 

"Wieloletnią konsolidację zakończyła branża produktów konsumenckich - w 2022 roku przeprowadzono w tym sektorze najmniej transakcji od 2010 roku" - napisano w raporcie. 

"Dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie sektor energetyczny, głównie projekty związane z farmami fotowoltaicznymi, energetyką wiatrową czy strukturyzowaniem spółek energetycznych należących do Skarbu Państwa" - dodali eksperci Grant Thornton. 

Sektor MŚP najciekawszy dla inwestorów

Z analiz Grant Thornton wynika też, że statystyczna kupowana przez inwestorów w latach 2017-2022 spółka ma blisko 90 mln zł przychodów i 10 mln zł zysku EBITDA, należy więc do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 

"Na te statystyki wpływ na pewno ma fakt, że właśnie firm z sektora MŚP jest w Polsce najwięcej. Mimo wszystko jest to ważna informacja dla stron procesu akwizycyjnego - to mniej więcej taka skala biznesu jest interesująca dla inwestorów, ale też właśnie w takich procesach inwestorzy natrafią na największą konkurencję, a to będzie wpływało na oczekiwania sprzedających co do poziomu wycen" - napisali autorzy raportu. 

Z analiz Grant Thornton wynika, że wyceny w 2022 roku na polskim rynku były niższe niż w 2021 roku. Spadły także poniżej wieloletniej średniej. Z doświadczeń tej firmy doradczej wynika, że przy tej samej transakcji może pojawić się bardzo duży rozstrzał wycen w zależności od podejścia inwestora. 

"Inwestor oportunistyczny co do zasady będzie szukał okazji i przejęć po jak najniższej wycenie. Dla inwestora strategicznego ważne są synergie i perspektywa rozwoju i za to jest w stanie zapłacić więcej" - napisali autorzy raportu. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: fuzje i przejęcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »