Rekordowa liczba sprzedanych pomp ciepła w UE. Szczególne miejsce Polski

W ubiegłym roku w UE najwięcej pomp ciepła w 2022 r. sprzedano we Francji, Włoszech, Niemczech, Szwecji i Polsce. Mamy szczególne miejsce na mapie ciepłowniczej, zielonej rewolucji - to właśnie Polska jest najszybciej się rozwijającym rynkiem pomp ciepła w całej UE.

Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Unii Europejskiej - wynika z raportu Zero Carbon Analytics. Łącznie w 21 państwach europejskich sprzedano 3 mln pomp ciepła w 2022, co stanowi wzrost o 38 proc. rdr. W Polsce wzrost ten wyniósł ponad 100 proc. rdr - dodano.

Co trzecie urządzenie grzewcze instalowane w naszym kraju to pompa ciepła

Co trzecie instalowane urządzenie grzewcze w Polsce w 2022 r. stanowiły pompy ciepła - wynika z raportu Zero Carbon Analytics, powołującego się na dane European Heat Pump Association. Stanowi to wzrost o nieco ponad 100 proc. w porównaniu z 2021 r.

"Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w UE" - oceniono.

Reklama

Już 20 mln pomp ciepła w UE. To zmniejsza emisję CO2

Łącznie w 21 badanych państw z Europy sprzedano "rekordową ilość 3 mln pomp ciepła" w 2022 r., co oznacza wzrost o 38 proc. rdr. Całkowita liczba działających pomp wyniosła 20 mln urządzeń, co przekłada się na roczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 52,5 megatony, czyli "mniej więcej tyle, ile rocznie emituje Grecja" - przekazano.

Najwięcej pomp ciepła w 2022 r. sprzedano we: Francji, Włoszech, Niemczech, Szwecji i Polsce.

Moc  elektrowni wiatrowych wzrosła w Unii Europejskiej o 18,2 proc. w 2022 r. - wynika z analizy na podstawie danych z "Global Wind Report 2023". Zaznaczono, iż wynika to w dużej mierze z inwestycji w Szwecji, Finlandii oraz Polski.

OZE wypierają węgiel i gaz

Jak wskazano, zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2023 r. łącznie w UE zostanie zainstalowane 60 GW nowych mocy z elektrowni wiatrowych i słonecznych, "wypierając około 20 proc. produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i gazu".

"Łącznie energia wiatrowa i słoneczna wytworzyły w 2022 r. wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić prawie 170 milionów domów, czyli około 85 proc. wszystkich gospodarstw domowych w UE" - podkreślono.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pompa ciepła | ogrzewanie | ciepłownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »