Rekordowe zbiory jabłek w Polsce
Zapowiadają się rekordowe zbiory jabłek. Według wstępnych szacunków sadownicy zbiorą w tym roku w sumie ponad 3,5 miliona ton.
Rekordowe zbiory jabłek w Polsce. Według wstępnych szacunków sadownicy zbiorą w tym roku w sumie ponad 3,5 miliona ton. To o prawie czterysta tysięcy ton więcej niż w roku ubiegłym.
Profesor Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych mówi, że miały na to wpływ dwa czynniki. "Przybywa nowoczesnych, wysoko produkcyjnych sadów. Z drugiej strony tak obfite plony są efektem wyjątkowo korzystnych warunków atmosferycznych.
Nie było przymrozków i mrozów, które mogłyby zakłócić prawidłowe owocowanie"- podkreśla ekspert. Jak dodaje dla konsumentów oznacza to większy wybór jabłek w niższej cenie.
Z tak wysokich plonów mniej cieszą się producenci tych owoców W związku z rosyjskim embargiem na prawie 500 tysięcy ton jabłek może nie być rynku zbytu.
Wsparcie Komisji Europejskiej dla producentów warzyw i owoców dotkniętych embargiem. zostało na razie zawieszone Powodem były wątpliwości co do nadesłanych wniosków, głównie z Polski. Na ten cel Wspólnota ma przeznaczyć 125 milionów euro.
_ _ _ _
Zamiast na rynki wschodnie, trafiają na stoły polskich, niezamożnych rodzin. W tym roku- z powodu rosyjskiego embarga- owoce i warzywa odbywają krótką, ale ważną podróż. Dzięki organizacjom charytatywnym otrzymują je ci, którzy potrzebują wsparcia.
W Radomskim Banku Żywności ogłoszono pełną mobilizację. Codziennie magazyny przyjmują kilkadziesiąt ton.
Dziś spod Warszawy przyjechała marchew, z Przytyka - śliwki, a Maria Wojtczak, właścicielka gospodarstwa sadowniczego z okolic Białobrzegów, przywiozła jabłka.
Nic nie ma prawa się zmarnować. Po owoce i warzywa w kolejce ustawiają się stowarzyszenia i organizacje charytatywne, które zajmują się transportem i dystrybucją.
Wszystko to, co trafia z banku do potrzebujących spełnia wszelkie normy i jest pełnowartościowe zapewnia Karolina Szymańska z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych w Warszawie. Radomski Bank Żywności ma nadzieję przyjąć i rozdać około tysiąca ton owoców i warzyw. Akcja potrwa co najmniej jeszcze miesiąc.