Reklama

Renowacje pomników, pomoc potrzebującym. Polacy od lat chętnie wspierają zbiórki na cmentarzach

W Dniu Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach po raz kolejny wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek na renowację zabytkowych pomników, a także na pomoc potrzebującym. Polacy chętnie sięgają do portfeli i wrzucają choćby symboliczne kwoty, które ostatecznie sumują się do setek tysięcy złotych. Co roku zebrane środki finansowe przyczyniają się do odrestaurowania wielu zapomnianych grobów, których historia nierzadko sięga wielu pokoleń.

  • Wolontariusze, w tym aktorzy, dziennikarze, politycy i kibice będą kwestować na polskich cmentarzach w związku z Dniem Wszystkich Świętych.
  • Pomoc finansowa zostanie przekazana na renowację zabytkowych pomników, ale także na wsparcie podopiecznych hospicjów czy bezdomnych.
  • W ubiegłym roku w największej kweście zorganizowanej na Starych Powązkach udało się zebrać 213 tys. zł.

Na cmentarzach w całej Polsce w Dniu Wszystkich Świętych będzie można spotkać osoby zbierające do puszek pieniądze. W zdecydowanej większości środki finansowe będą przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków czy zasilą budżety przeznaczone na odnowienie murów i codzienną eksploatację. Są jednak też takie zbiórki, które pomogą podopiecznym hospicjów czy bezdomnym. Do pomocy może zgłosić się każdy - wiele organizacji nadal szuka wolontariuszy.

Reklama

W ciągu dwóch minionych lat w związku z pandemią zbiórki odbywały się także online. W roku 2020, gdy 1 listopada cmentarze były zamknięte, internet był często jedyną drogą do dokonania wpłaty. Obecnie na wiele nekropolii kwesty wracają.

Pomoc w finansowaniu odnowy starych pomników

Najsłynniejsza w Polsce kwesta na rzecz zabytkowych grobów odbędzie się już po raz czterdziesty ósmy na warszawskich Powązkach. Organizator  - Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa - zachęca wszystkich do dołączenia do grona osób zbierających pieniądze, do którego należą także aktorzy i dziennikarze. W ubiegłym roku na cmentarzu udało się zebrać 213 tys. zł.

"Pomimo pandemii nie przerwaliśmy realizowania prac konserwatorskich. W bieżącym roku odnowiliśmy 10 pomników nagrobnych, głównie po północnej stronie Al. Katakumbowej" - napisał Przewodniczący Komitetu Marcin Święcicki. Wpłat można dokonać także na rachunek bankowy do końca listopada.

Zabytkowe groby wymagające odnowienia znajdują się w wielu innych polskich miastach m.in. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie czy Starym Cmentarzu w Łodzi, gdzie od 1995 roku udało się sfinansować kwotą ponad 1,9 mln zł odnowę 200 pomników. To jednak dopiero początek - grobów do odrestaurowania na łódzkiej nekropolii jest ponad tysiąc. W Lublinie przy ul. Lipowej kwesta organizowana jest od 36 lat - tylko w ubiegłym roku zebrano 65 tys. zł, co pozwoliło na renowację czterech pomników.  

W całej Polsce prowadzone są również zbiórki na renowację grobów znajdujących się na dwóch polskich cmentarzach za granicą - wileński cmentarz na Rossie oraz Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

Wsparcie renowacji grobów powstańczych

Nie tylko pomniki będące często dziełami sztuki wymagają finansowej pomocy. Na wielu cmentarzach, gdzie pochowani zostali żołnierze, nierzadko ich groby mają co najmniej kilkadziesiąt lat. Na warszawskich cmentarzach harcerze i wolontariusze będą zbierać na renowację grobów ofiar powstania warszawskiego.

Z kolei pomniki grobów powstańców wielkopolskich zostaną odnowione dzięki pomocy kibiców Lecha Poznań.

"Pragniemy poinformować, że do końca 2022 roku na Pleszewskich cmentarzach zostanie wymienionych 7 nagrobków Bohaterów Powstania Wielkopolskiego, sześć z nich znajduje się przy ulicy Kaliskiej zaś jeden na cmentarzu przy kościele pw. św. Floriana, przy ulicy Poznańskiej. Całkowity koszt renowacji wyniesie około 45.000 zł i w całości zostanie pokryty przez Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz." - napisano w komunikacie. Dodano, że każdy chętny może dołączyć do grona kwestujących.

Pomoc dla podopiecznych hospicjów

Zbiórki odbywające się na cmentarzach nie zawsze wspierają wyłącznie renowację grobów. Są też takie, gdzie zebrane pieniądze pomagają osobom znajdujących się w hospicjach. W Szczecinku 1 listopada do puszek będzie można wrzucić datki, które zostaną przekazane hospicjum im. św. Franciszka z Asyżu. Do tej pory zebrane fundusze pozwoliły m.in. na wyposażenie placówki. Pieniądze zbierać będą wolontariusze, w tym samorządowcy i funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Z kolei Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Koninie będzie wspierane dzięki aktywności harcerzy z Hufca ZHP Konin im. Szarych Szeregów. Na pomoc będzie mogło też liczyć po raz pierwszy Jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta.

Bezdomnych jak co roku wspiera Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta. Na lubelskich cmentarzach po raz kolejny odbędą się zbiórki na wsparcie podopiecznych organizacji; nadal można zgłaszać się do udziału w kweście.

Paulina Błaziak 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »