Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Ile wynosi świadczenie, kto może je dostać?

Osoby, które poprzez naruszenie sprawności organizmu nie są w stanie wykonywać żadnej pracy, określane są mianem osób całkowicie niezdolnych do pracy. Takie osoby mogą starać się o przyznanie renty. Kto dokładnie może dostać rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i ile ona wynosi? Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić.

Kto może dostać rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy?

O rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy mogą się starać osoby, które utraciły zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Niezdolność spowodowana jest naruszeniem sprawności organizmu i nie powróci ona nawet w przypadku przekwalifikowania.

Do otrzymania świadczenia nie wystarczy być niezdolnym do pracy. Rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy otrzymają osoby:

Reklama
 • u których orzecznik ZUS stwierdził niezdolność do pracy;
 • mające stosowny do wieku okres składkowy i nieskładkowy, w którego trakcie powstała niezdolność;
 • których całkowita niezdolność do pracy powstała w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych, lub w ciągu 18 miesięcy od zakończenia tych okresów (nie dotyczy osób, które mają udowodniony staż ubezpieczenia w wysokości 20 lat, w przypadku kobiet lub 25 lat, w przypadku mężczyzn).

Orzeczenie o niezdolności do pracy wydaje lekarz orzecznik ZUS. Aby je otrzymać, należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Lekarz przeprowadzi badania i na ich podstawie stwierdzi, jaki występuje stopień niezdolności do pracy oraz czy jest ona trwała, czy czasowa. Instytucja wydaje decyzję w ciągu 30 dni.

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – okresy składkowe i nieskładkowe

Posiadanie określonych okresów składkowych i nieskładkowych to wymóg konieczny do spełnienia, aby otrzymać rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czym się charakteryzują te okresy?

Za okresy składkowe uważa się te, w których odprowadzane były składki. Będą to okresy m.in. zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłku macierzyńskiego. Okresy nieskładkowe to m.in. czas nauki w szkole wyższej (pod warunkiem ukończenia kierunku), pobierania zasiłku chorobowego czy rehabilitacyjnego.

Osoba starająca się o świadczenie musi na swoim koncie zgromadzić określoną długość takiego stażu ubezpieczenia. Okresy składkowy i nieskładkowy łącznie powinny wynosić co najmniej:

 • 1 rok - dla osób, u których niezdolność do pracy powstała przed 20 rokiem życia;
 • 2 lata - dla osób, u których niezdolność do pracy powstała między 20, a 22 rokiem życia;
 • 3 lata - dla osób, u których niezdolność do pracy powstała między 22, a 25 rokiem życia;
 • 4 lata - dla osób, u których niezdolność do pracy powstała między 25, a 30 rokiem życia;
 • 5 lat - dla osób, u których niezdolność do pracy powstała po 30 roku życia.

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – ile wynosi?

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest wyliczana indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy. Można ją obliczyć poprzez zsumowanie:

 • 24 proc. kwoty bazowej (czyli przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku, które zostało pomniejszone o potrącone składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym);
 • po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych (uwzględnia się pełne miesiące);
 • po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych (uwzględnia się pełne miesiące);
 • po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu, który brakuje do pełnych 25 lat stażu ubezpieczenia (liczone od dnia złożenia wniosku, do dnia osiągnięcia 60 r.ż.).

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową od 1 marca 2023 roku wynosi 1906,13 zł. Jeśli przyszłemu świadczeniobiorcy z obliczeń wychodzi renta o wartości niższej, kwota zostaje wyrównana do kwoty najniższej obowiązującej renty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: renta | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »