Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? Kiedy robi to pracodawca?

Zasiłek chorobowy musi zostać wypłacony przez pracodawcę lub ZUS. W zależności od tego, ile trwa zwolnienie, obowiązek ten przejmuje jeden z wymienionych podmiotów. Wyjaśniamy, kiedy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, a kiedy robi to pracodawca. W niektórych przypadkach niezbędne będzie złożenie wniosku.

Zasiłek chorobowy – czym jest?

Zasiłek chorobowy to świadczenie pieniężne wypłacane osobie, która stała się niezdolna do pracy, co zostało spowodowane chorobą, chorobą zakaźną lub wypadkiem. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego. Prawo do zasiłku nabywane jest:

Reklama
  • po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (gdy ubezpieczenie jest obowiązkowe);
  • po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (gdy ubezpieczenie jest dobrowolne).

Zasiłek chorobowy można otrzymać za niezdolność do pracy, która trwa nie dłużej niż 182 dni. Okres ten jest wydłużony w przypadku zachorowania na gruźlicę lub zajścia w ciążę. Wówczas nie może on trwać dłużej niż 270 dni.

Po przekroczeniu tego limitu dni zasiłek chorobowy wyczerpuje się. W przypadku, gdy pracownik wciąż jest niezdolny do pracy, to powinien się starać o świadczenie rehabilitacyjne.

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy jest wypłacany za każdy dzień, w którym pracownik jest niezdolny do pracy. Do tego okresu wliczane są także dni wolne od pracy. Jego wysokość ustalana jest na podstawie wymiaru zasiłku, czyli przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych. Pod uwagę brane są miesiące poprzedzające miesiąc, w którym rozpoczęło się zwolnienie z powodu niezdolności.

Standardowy miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. W przypadku zwolnienia m.in. kobiet w ciąży przebywających w szpitalu lub osób, które doświadczyły wypadku w trakcie pracy, świadczenie wypłacane jest w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Całość należy się także dawcom komórek, tkanek i narządów, którzy poddają się niezbędnym badaniom lekarskim lub zabiegom pobierania komórek, tkanek lub narządów.

Kiedy pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy?

Pracodawca ma obowiązek wypłacania zasiłku chorobowego przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku, gdy pracownik ukończył 50. rok życia, to firma płaci jedynie za 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Przysługujący zasiłek chorobowy przez cały czas trwania choroby opłaca pracodawca, zatrudniający powyżej 20 osób. W przypadku mniejszych firm po 14 dniu świadczenie zaczyna być wypłacane przez ZUS.

Do otrzymania zasiłku chorobowego od pracodawcy niezbędne jest dostarczenie zwolnienia lekarskiego. Pracownik powinien go przekazać w ciągu 7 dni od momentu wystawienia dokumentu. Jeśli do tego nie dojdzie w tym terminie, świadczenie zostaje pomniejszone przez pracodawcę o 25 proc.

Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?

ZUS jest zobowiązany do wypłacania zasiłku chorobowego, gdy niezdolność do pracy trwa więcej niż 33 dni lub dla osób po 50 r.ż. więcej niż 15 dni. W tym przypadku również niezbędne jest dostarczenie zwolnienia od lekarza w ciągu 7 dni. Dokument przekazywany jest pracodawcy, który informację tę dostarcza do ZUS-u.

Do otrzymania zasiłku chorobowego od ZUS-u potrzebne będzie zaświadczenie płatnika składek na druku:

  • Z-3 - w przypadku pracownika;
  • Z-3a - w przypadku objęcia ubezpieczeniem chorobowym np. z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenie.

Dodatkowo konieczne będzie złożenie wniosku na druku Z-10, jeśli pracownik występuje o zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Wniosek należy złożyć do ZUS-u w okresie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek. Po tym czasie roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się i pracownik nie otrzyma pieniędzy.

Zobacz również:

Kto zapłaci za pracownika na zwolnieniu? Opozycja chce zmian w zasiłku chorobowym

Leczenie kręgosłupa nie tylko na NFZ. Rehabilitację może sfinansować także ZUS

Od lipca więcej za L4. Zasiłek chorobowy będzie wyższy

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »