Resort finansów bierze się za krótkoterminowy najem

Jak poinformował w czwartek wiceminister finansów Jan Sarnowski, w najbliższych miesiącach resort zajmie się problem szarej strefy w sferze krótkoterminowego najmu mieszkań. Zdaniem wiceministra, "bazując na bardzo szybko rosnących cenach mieszkań", na rynku mamy do czynienia z procederem krótkoterminowej spekulacji.

Sarnowski pytany w czwartek na antenie radia Wnet o możliwe zamiany w podatku VAT wskazał, że jest przestrzeń do walki inflacją w zakresie VAT. "Szczegóły zostaną zaprezentowane w ciągu najbliższych dni. Mamy nadzieję, przez premiera Mateusza Morawieckiego" - powiedział.

Wiceszef MF przypomniał, że w ciągu ostatnich lat mieliśmy do czynienia z rekordowym spadkiem luki VAT z poziomu mniej więcej 25 proc. do poziomu 8 proc. "Nie jest to jeszcze ostateczna granica. Jest wiele dużych państw UE, np. Francja, gdzie luka VAT oceniana jest mniej więcej na 4-5 proc." - stwierdził.

Reklama

Według niego "również w przypadku Polski jest jeszcze miejsce do tego, by tę skalę nieprawidłowości zmniejszyć przynajmniej o połowę".

Jak przyznał Sarnowski, podstawowe założenia tarczy antyinflacyjnej powinny zostać zaprezentowane jeszcze w tym tygodniu. "Również pośród nich znajdują się rozwiązania podatkowe" - powiedział.

Wiceminister stwierdził, że jesteśmy u progu kolejnej fali uszczelniania. Przypomniał, że w styczniu 2022 r. przedsiębiorcy w formule dobrowolnej, a od marca 2023 r. obligatoryjnie stosować będą e-fakturę. "Informacje o obrocie między przedsiębiorcami MF otrzymywać będzie nie mniej więcej po 1,5-2 miesiącach, tak jak jest to teraz, tylko praktycznie w czasie rzeczywistym" - wskazał.

Zaznaczył, że w ten sposób "żywotność karuzeli podatkowych zmniejszy się" z aktualnych 3-4 miesięcy do kilku tygodni. "Będziemy dopiero czwartym krajem UE wdrażającym e-fakturę. Następnym z nich na przełomie 2024-25 r. będzie Francja" - dodał.

Jak powiedział Sarnowski, w najbliższych miesiącach MF zajmie się kwestią m.in. tzw. flippingu - szarej strefy w sferze najmu krótkoterminowego. Wskazał na problem pustostanów - posiadania lokali mieszkalnych, które nie trafiają na rynek nawet pod wynajem.

Zdaniem wiceministra, "bazując na bardzo szybko rosnących cenach mieszkań", na rynku mamy do czynienia z procederem krótkoterminowej spekulacji.

"Rynek nieruchomości to jeden z centralnych tematów, którym będzie zajmować się ministerstwo finansów, natomiast wszelkie zmiany w tym zakresie (...) wejdą w życie najwcześniej w styczniu 2023 r." - stwierdził Sarnowski.

Od 2022 roku duże zmiany w systemie wystawiania faktur

Już wkrótce zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające Krajowy System e-Faktur, czekają tylko na podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Zakładana data to 1 stycznia 2022 roku - podaje Prawo.pl. Do stycznia 2023 r. wystawienie faktur będzie dobrowolne, a po tym terminie ma się stać obligatoryjne.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) w założeniu ma być systemem teleinformatycznym służącym do otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Po wprowadzeniu do niego danych faktury będzie on przydzielał dokumentowi unikalny numer identyfikujący oraz weryfikował zgodność danych zawartych w takiej fakturze ze wzorem faktury ustrukturyzowanej. Faktura ma być uznawana za wystawioną i doręczoną w dniu przydzielenia przez system dokumentowi numeru identyfikacyjnego. System będzie miał także za zadanie analizować i kontrolować prawidłowość danych wykazywanych w fakturach ustrukturyzowanych przez podatników, co zwiększy możliwości analityczne i weryfikacyjne organów podatkowych.

Ministerstwo Finansów wskazuje na korzyści płynące z wprowadzenia nowego sytemu, m.in. podatnicy wybierający e-fakturę szybciej otrzymają zwrot VAT. Termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Ponadto faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie zatem konieczności wydawania jej duplikatów.

Według Arkadiusza Łagowskiego, doradcy podatkowego cytowanego przez Prawo.pl, wprowadzenie KSeF powinno przyczynić się do uszczelnienia systemu. Jednak wskazuje, że nowe przepisy niosą ze sobą dużą niepewność dla podatników.

"Na razie poznaliśmy rozwiązania prawne. Podatnicy czekają natomiast na przedstawienie szczegółów i kompletnego rozwiązania technicznego. Obawiają się, że wdrożenie nowego systemu będzie wiązało się dla nich z dużym wysiłkiem organizacyjnym, funkcjonalnym, a przede wszystkim finansowym. Zmianie ulec będą musiały procesy księgowe oraz związane z obsługą klientów" - wskazuje Arkadiusz Łagowski.

Piotr Prokocki, radca prawny i doradca podatkowy w Vistra Poland, samą ideę wdrożenia KSeF - jako narzędzia służącego walce z szarą strefą - ocenia pozytywnie. "Wszelkiego rodzaju oszustwa polegające m.in. na niewystawianiu faktur, zaniżaniu kwot wykazywanych na fakturach czy dodawaniu opisów niezgodnych ze stanem rzeczywistym prowadzą do zaburzenia warunków wolnego rynku i osłabiają pozycję konkurencyjną uczciwych podatników" - zaznacza Prokocki w wypowiedzi dla Prawo.pl. Jednak jego wątpliwości budzi zbyt szybkie tempo zmian i czas ich wprowadzania - równoległy do wejścia w życie większości zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »