Reklama

Resort finansów przewiduje, że na koniec 2019 r. deficyt budżetu państwa wyniesie ok. 12 mld zł

Przewidywany deficyt budżetu państwa na koniec 2019 r. wyniesie 11 mld 986 mln zł - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na 2020 r., przesłanego do konsultacji do Rady Dialogu Społecznego.

Ministerstwo przypomina w uzasadnieniu, że w ustawie budżetowej na rok 2019 z zaplanowano łączną kwotę podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetu państwa w wysokości 387 mld 734,5 mln zł, łączną kwotę wydatków w wysokości 416 mld 234,5 mln zł, a deficyt budżetu państwa na koniec 2019 r. na kwotę nie większą niż 28,5 mld zł.

"W 2019 r. obserwujemy wyższe, niż pierwotnie przewidywane w ustawie budżetowej na 2019 r., tempo wzrostu gospodarczego, w tym szybszy wzrost konsumpcji oraz bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, zarówno pod względem wzrostu zatrudnienia, jak i płac. Obserwowany wzrost dochodów budżetu państwa jest obok dobrej sytuacji makroekonomicznej, również wynikiem wprowadzania szeregu działań mających na celu zwiększenie stopnia przestrzegania przepisów podatkowych" - napisano.

Reklama

"Przewiduje się, że dochody budżetu państwa w 2019 r. będą wyższe od wartości zaplanowanych w ustawie budżetowej o ok. 16 mld zł, w tym wzrost dochodów podatkowych to ok. 12 mld zł" - czytamy.

"Dochody niepodatkowe budżetu państwa będą wyższe niż planowano w ustawie budżetowej na 2019 r. o ok. 5 mld zł, co wynika głównie z wyższych dochodów z tytułu sprzedaży praw do emisji CO2" - napisano.

- - - - -

MF: W 2020 r. dochody budżetu z podatku od gier wyniosą 2,5 mld zł, kopalin - 1,7 mld zł

W 2020 r. dochody budżetu z podatku od gier wyniosą 2,5 mld zł, z podatku od wydobycia niektórych kopalin - 1,7 mld zł, a z podatku od niektórych instytucji finansowych - prawie 4,9 mld zł - wynika z uzasadnienia projektu budżetu na przyszły rok.

Ministerstwo Finansów planuje, że dochody budżetu z podatku od gier wyniosą 2 mld 558,8 mln zł wobec przewidywanych 2 mld 216 mln zł w tym roku.

Resort wyjaśnia, że prognoza dochodów z tego podatku uwzględnia m.in. skutki finansowe wprowadzonego rozszerzenia zakresu dopuszczalnej działalności w zakresie gier hazardowych organizowanej w formie monopolu państwa. Na podstawie nowych przepisów dopuszczono urządzanie gier na automatach w salonach gier, które systematycznie uruchamiano począwszy od drugiej połowy 2018 r. Dodatkowo wprowadzono możliwość oferowania gier liczbowych i loterii pieniężnych przez internet oraz urządzania innych gier hazardowych przez internet.

Z podatku od wydobycia niektórych kopalin zaplanowano dochody w wysokości 1,7 mld zł wobec przewidywanych wpływów w wysokości 1,5 mld zł w 2019 r. W prognozie uwzględniono - tłumaczy MF - zmiany prawa w obszarze tego podatku oraz fakt, iż "od 1 stycznia 2020 r. rozpocznie się pobór tego podatku w zakresie ropy naftowej i gazu ziemnego".

Poza tym prognoza uwzględnia czynniki mające wpływ na stawkę podatku od wydobycia niektórych kopalin w odniesieniu do miedzi i srebra: kurs dolara, cenę tych metali na giełdach, średnie wydobycie tych kruszców w kraju.

"W przypadku prognozowanych dochodów z tego podatku w zakresie ropy naftowej uwzględniono kurs dolara amerykańskiego, cenę ustaloną przez Organization of the Petroleum Exporting Countries oraz wydobycie w kraju, natomiast w przypadku gazu ziemnego wzięto pod uwagę ceny na Towarowej Giełdzie Energii S.A. i wydobycie w kraju" - uzasadnia MF.

W odniesieniu do podatku od niektórych instytucji finansowych ministerstwo zaplanowało na 2020 r. dochody w kwocie 4 mld 878 mln zł wobec przewidywanych w 2019 r. dochodów w wysokości 4 mld 689 mln zł.

"Prognoza na 2020 r. zakłada realizację tempa wzrostu poszczególnych składowych tego podatku na poziomie 4 proc., co przyjęto w oparciu o analizę danych historycznych w tym zakresie oraz założenie jego utrzymania, czemu sprzyjać ma korzystna sytuacja gospodarcza" - napisano.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »