Resort finansów szuka pieniędzy. W przygotowaniu emisja obligacji w dolarach
Ministerstwo Finansów poinformowało o przygotowaniach do emisji obligacji w dolarach amerykańskich. Emisję zorganizują cztery wskazane przez MF banki.
Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że BNP Paribas, Deutsche Bank, Goldman Sachs Bank Europe oraz Santander zorganizują emisję obligacji w dolarach amerykańskich.
"Ministerstwo Finansów informuje, że banki BNP PARIBAS, Deutsche Bank AG, Goldman Sachs Bank Europe SE oraz Santander S.A. otrzymały mandat na zorganizowanie emisji 5 i 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarze amerykańskim" - podało w środę na swoich stronach internetowych Ministerstwo Finansów.
Resort dodał, że termin przeprowadzenia transakcji "uzależniony jest od warunków rynkowych".
O emisji obligacji zagranicznych mówił niedawno wiceminister finansów Jurand Drop. Przypomniał, że resort "regularnie uczestniczy w emisjach zagranicznych" i że obecnie emituje w euro, dolarze i jenach. Pytany, czy resort planuje emisje w nowych walutach, odparł, że "zawsze jest pytanie o optymalizację kosztów związanych z emisją w innych walutach a korzyściami".
"W tym momencie widzimy, że wybór tych walut (euro, dolar, jen - red.) jest najlepszy" - powiedział Drop.
Dodajmy, że resort finansów planuje także okazjonalne dotąd emisje krótkoterminowych bonów skarbowych zastąpić cyklicznymi ofertami.
Bony skarbowe (krótkoterminowe) uzupełnią ofertę instrumentów dłużnych przeznaczonych dla instytucji finansowych.
W styczniu Ministerstwo Finansów zorganizowało dwie emisje bonów skarbowych, krótkoterminowych instrumentów dłużnych, których resort nie emitował od 2020 r.
Przypomnijmy: w poniedziałek 13 stycznia resort finansów sprzedał 45-tygodniowe bony skarbowe za ponad 5 mld zł. Takiej oferty nie było od czasu pandemii, co mogło świadczyć o pilnych potrzebach finansowania deficytu.
Dodajmy, że potrzeby pożyczkowe budżetu państwa w 2025 roku sięgnęły (zaproponowane już w projekcie budżetu 2025) niebagatelnej sumy 553 mld zł. Finansowane są głównie przez emisje obligacji skarbowych - tych dla inwestorów instytucjonalnych, oraz dla osób fizycznych (w mniejszym stopniu) oraz przez przetargi bonów skarbowych.
Państwowy dług w dużej mierze jest rolowany - kolejne emisje służą spłacie papierów, w przypadku których nadszedł termin wykupu.
***