Resort finansów szuka pieniędzy. W przygotowaniu emisja obligacji w dolarach

Ministerstwo Finansów poinformowało o przygotowaniach do emisji obligacji w dolarach amerykańskich. Emisję zorganizują cztery wskazane przez MF banki.

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że BNP Paribas, Deutsche Bank, Goldman Sachs Bank Europe oraz Santander zorganizują emisję obligacji w dolarach amerykańskich.

Przygotowania do emisji obligacji w dolarach

"Ministerstwo Finansów informuje, że banki BNP PARIBAS, Deutsche Bank AG, Goldman Sachs Bank Europe SE oraz Santander S.A. otrzymały mandat na zorganizowanie emisji 5 i 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarze amerykańskim" - podało w środę na swoich stronach internetowych Ministerstwo Finansów.

Resort dodał, że termin przeprowadzenia transakcji "uzależniony jest od warunków rynkowych".

Reklama

O emisji obligacji zagranicznych mówił niedawno wiceminister finansów Jurand Drop. Przypomniał, że resort "regularnie uczestniczy w emisjach zagranicznych" i że obecnie emituje w euro, dolarze i jenach. Pytany, czy resort planuje emisje w nowych walutach, odparł, że "zawsze jest pytanie o optymalizację kosztów związanych z emisją w innych walutach a korzyściami".

"W tym momencie widzimy, że wybór tych walut (euro, dolar, jen - red.) jest najlepszy" - powiedział Drop.

Nie tylko obligacje - resort finansów planuje częste emisje bonów skarbowych

Dodajmy, że resort finansów planuje także okazjonalne dotąd emisje krótkoterminowych bonów skarbowych zastąpić cyklicznymi ofertami.

Bony skarbowe (krótkoterminowe) uzupełnią ofertę instrumentów dłużnych przeznaczonych dla instytucji finansowych.

W styczniu Ministerstwo Finansów zorganizowało dwie emisje bonów skarbowych, krótkoterminowych instrumentów dłużnych, których resort nie emitował od 2020 r.

Przypomnijmy: w poniedziałek 13 stycznia resort finansów sprzedał 45-tygodniowe bony skarbowe za ponad 5 mld zł. Takiej oferty nie było od czasu pandemii, co mogło świadczyć o pilnych potrzebach finansowania deficytu.

Emisje obligacji i bonów służą finansowaniu potrzeb pożyczkowych państwa

Dodajmy, że potrzeby pożyczkowe budżetu państwa w 2025 roku sięgnęły (zaproponowane już w projekcie budżetu 2025) niebagatelnej sumy 553 mld zł. Finansowane są głównie przez emisje obligacji skarbowych - tych dla inwestorów instytucjonalnych, oraz dla osób fizycznych (w mniejszym stopniu) oraz przez przetargi bonów skarbowych.

Państwowy dług w dużej mierze jest rolowany - kolejne emisje służą spłacie papierów, w przypadku których nadszedł termin wykupu.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Obligacje | bony skarbowe | Ministerstwo Finansów | dług publiczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »