RMN apeluje o niezatrudnianie w mediach publicznych b. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL
Rada Mediów Narodowych apeluje do zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programu. Taki apel został przyjęty przez RMN w środę.
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w kwietniu 1997 roku ustawą obowiązek lustracji objął: prezydenta, parlamentarzystów, osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe, sędziów, prokuratorów i adwokatów, a także szefów mediów publicznych.
Z kolei znowelizowane w 2007 r. przepisy stanowiły, że sprawdzeniu mieli podlegać też m.in. nielustrowani przedtem wszyscy naukowcy i dziennikarze oraz właściciele mediów. W maju 2007 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował m.in. lustrację ogółu dziennikarzy i naukowców (oprócz pełniących funkcje kierownicze).
- Naszym zdaniem media publiczne nie powinny zatrudniać byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL - oświadczył po środowym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych jej przewodniczący Krzysztof Czabański.
Czabański poinformował, że środowy apel w tej sprawie do zarządów publicznych spółek medialnych został przyjęty przez RMN jednogłośnie. Zaznaczył jednocześnie, że apel nie jest żadnym aktem prawnym, który trzeba wykonać. "To nie ma żadnej mocy prawnej"- mówił.
- Apelujemy, zwracamy uwagę, że to może być problem, a takiego problemu nie powinno być. Reakcja na ten apel leży w gestii zarządów" - zaznaczył. "Liczymy na to, że zarządy myślą podobnie jak my w tej sprawie - dodał.
Przewodniczący RMN powiedział też, że Rada nie ma wyliczeń dotyczących tego, ilu osób może dotyczyć wystosowany w środę apel.