Rok marzeń w inwestycjach SSE

Jeszcze nigdy tyle firm nie zdecydowało się na inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych i nie obiecało tak wysokich nakładów - pisze we wtorek "Puls Biznesu". Miniony rok pod względem nakładów ubiegły rok okazał się najlepszy w historii stref - firmy zadeklarowały niemal 37,3 mld zł wobec 25,1 mld zł w 2014 r.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jak stwierdza gazeta, "kilkunastu prezesów specjalnych stref ekonomicznych (SSE) mogło sobie kolejny raz pogratulować wyników za 2021 r.".

"Łączny efekt działalności 14 SSE to 726 decyzji o wsparciu - rekord wszech czasów, bo w 2014 r., dotychczas najlepszym, było ich 438.

Także pod względem nakładów ubiegły rok okazał się najlepszy w historii stref - firmy zadeklarowały niemal 37,3 mld zł wobec 25,1 mld zł w 2014 r.

Reklama

Pod względem miejsc pracy jest nieco gorzej - 17,1 tys. wobec 25,1 tys. w 2014 r., ale to nie dziwi, bo to m.in. efekt automatyzacji oraz wywołanej pandemią niepewności co do przyszłego poziomu zatrudnienia (przy deklaracji w strefie trzeba utrzymać poziom zatrudnienia przez pięć lat)" - czytamy.

Miliardy płyną do SSE

Dziennik informuje, że "kolejny rok z rzędu najlepsza okazała się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE)". "Wydaliśmy 102 decyzje o wsparciu, co jest rekordem w skali kraju" - mówi dr Janusz Michałek, prezes KSSE.

"PB" dodaje, że "rekordowy rok pod względem liczby decyzji miały także strefy: krakowska, pomorska, kamiennogórska, mielecka, starachowicka, słupska, kostrzyńsko-słubicka, łódzka i wałbrzyska".

Według gazety, "katowicka strefa ma też na koncie najwyższe deklaracje inwestycji - 5,3 mld zł".

Liderem KSSE

"5 mld zł ma kostrzyńsko-słubicka, 4,8 mld wałbrzyska, 4,6 mld zł łódzka, 3,7 mld zł tarnobrzeska, 2,9 mld zł pomorska, a niemal 2,6 mld zł krakowska.

Jeszcze do niedawna 1 mld zł nakładów przekraczały największe strefy, a w 2021 r. udało się to także mieleckiej, kamiennogórskiej, słupskiej i suwalskiej" - zaznaczono w artykule.

2021 r. jest rekordowy pod względem liczby nowych projektów i wartości inwestycji pozyskanych przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Strefa wydała 102 decyzje o wsparciu inwestycji o łącznej wartości ok. 5,7 mld zł, wobec niespełna 5 mld zł rok wcześniej - podał prezes KSSE Janusz Michałek.

Dzięki nowym przedsięwzięciom powstanie ok. 4,5 tys. miejsc pracy, a kilka tysięcy kolejnych zostanie utrzymanych. - W dobiegającym końca 2021 roku przekraczamy magiczną liczbą stu wydanych w ciągu jednego roku decyzji o wsparciu inwestycji" - podkreślił prezes KSSE Janusz Michałek podczas grudniowego spotkania w Łaziskach Górnych poświęconego transformacji górnictwa i Górnego Śląska.

Spośród 102 przedsięwzięć, którym przyznano w tym roku publiczne wsparcie, 52 to projekty małych i średnich firm, które łącznie zainwestują ok. 750 mln zł.

- Te dane potwierdzają, że odczarowaliśmy stereotyp, zgodnie z którym specjalne strefy ekonomiczne adresują swoją ofertę jedynie do dużych, z reguły zagranicznych inwestorów. Widzimy, że ze wsparcia efektywnie korzystają także rodzime firmy, wśród nich małe i średnie - powiedział prezes KSSE, oceniając, iż duża liczba przedsięwzięć firm z tego sektora to efekt przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji.

58 tegorocznych projektów, które otrzymały decyzje o wsparciu, to przedsięwzięcia firm z polskim kapitałem, które zainwestują łącznie ok. 2 mld zł.

W 2020 r. KSSE pozyskała w sumie 57 nowych projektów inwestycyjnych o wartości blisko 5 mld zł. Był to - zarówno pod względem wartości i liczby projektów - rekordowy wynik w 25-letniej historii strefy. W 2021 r. rekord ten został pobity. Dzięki ubiegłorocznym projektom pracę w regionie znajduje ponad 1,5 tys. osób, a 6,4 tys. istniejących już miejsc pracy zostało utrzymanych. Rok wcześniej, w 2019 roku, KSSE pozyskała 53 nowe inwestycje warte w sumie ponad 3,5 mld zł.

Mówiąc o planach rozwojowych KSSE na kolejne lata, prezes Michałek zadeklarował, że Strefa zamierza angażować się w rozmaite projekty gospodarcze, energetyczne, rewitalizacyjne, społeczne i edukacyjne.

Wśród najważniejszych zamierzeń KSSE na kolejne lata jest m.in. skuteczne uruchomienie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, gdzie powstanie fabryka samochodów elektrycznych Izera. KSSE będzie również realizować warty 62,9 mln zł projekt akceleratora biznesowego dla małych i średnich firm Kssenon w Żorach, a także projekt Silesia Smart Systems wspierający przedsiębiorców w cyfryzacji.

Ponadto katowicka strefa angażuje się w przyciąganie inwestorów zainteresowanych inwestycjami w Egipcie i Brazylii.  Ogółem w ciągu 25 lat istnienia, Katowicka SSE pozyskała inwestycje o łącznej wartości ok. 44 mld zł. Ponad 500 działających w strefie firm stworzyło 90 tys. miejsc pracy. Strefa pozyskała 813 rozmaitych projektów inwestycyjnych, w tym ponad 200 w ramach wdrożonych przed kilkoma laty przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji.

Obecnie pomoc publiczna dla inwestorów - w postaci niepłacenia podatku CIT lub PIT nawet do 50 proc. wartości inwestycji - może być odbierana przez inwestora przez 10 lat, a od 2022 roku nawet przez 12-15 lat. Aby skorzystać ze wsparcia, duże firmy muszą zainwestować - w zależności od lokalizacji przedsięwzięcia - co najmniej 10 mln zł, średnie 2 mln zł, małe - 500 tys. zł, a mikro - 200 tys. zł. Projekty muszą również spełniać określone kryteria jakościowe.


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »