Rosja 1 stycznia wprowadza dla Ukrainy cła i embargo na żywność

Premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył w poniedziałek, że Rosja w celu ochrony swego rynku wprowadza od 1 stycznia dla Ukrainy cła i embargo na produkty spożywcze analogiczne do obowiązującego w stosunku do państw, które poparły sankcje wobec Rosji.

1 stycznia r. 2016 wchodzi w życie handlowa część umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE (DCFTA), czemu sprzeciwia się Rosja; obawia się napływu przez terytorium ukraińskie towarów z UE obłożonych zerową stawką celną.

Premier Miedwiediew oświadczył na naradzie ze swymi zastępcami, że Rosja musi chronić swój rynek i swych producentów i nie może dopuścić do wwozu z innych państw towarów, które mogłyby uchodzić za ukraińskie.

- W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2016 roku w stosunku do Ukrainy będą stosowane cła przywozowe, przewidziane w stawkach celnych Unii Eurazjatyckiej - powiedział Miedwiediew.

Reklama

Zaznaczył, że od 1 stycznia 2016 roku Ukraina zostanie też objęta embargiem, które obowiązuje na produkty żywnościowe z UE (wprowadzone przez Rosję w reakcji na zachodnie sankcje). Latem 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie.

- Jako że Ukraina podjęła decyzję (o wprowadzeniu w życie porozumienia z UE) i nie doprowadzono do żadnych uzgodnień, posunięcia te od 1 stycznia zostaną rozszerzone także na Ukrainę - podkreślił premier Rosji. Dodał, że podpisał stosowne rozporządzenie.

W minionym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. funkcjonowania umowy o strefie wolnego handlu w odniesieniu do Ukrainy.

Umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) to najważniejsza i największa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, podpisanej w czerwcu 2014 r. Rosja uważa, że wchodzące 1 stycznia w życie porozumienie zaszkodzi jej interesom gospodarczym i od dawna groziła podjęciem kroków odwetowych, aby chronić swój rynek. Zapowiadała sankcje przewidujące m.in. embargo na import żywności z Ukrainy.

1 grudnia bez porozumienia zakończyły się trójstronne negocjacje pomiędzy Rosją, Ukrainą i UE na temat rosyjskich zastrzeżeń do umowy DCFTA.

Na poniedziałek zapowiedziano kolejne trójstronne konsultacje na temat rosyjskich zastrzeżeń do tej umowy.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »