Rosja nie wstrzyma dostaw gazu dla Holandii, Niemiec i Włoch

Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosja zakręci kurek z gazem takim krajom jak Holandia, Niemcy czy Włochy, uważa wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

“Kreml woli trzymać +dużych chłopców+ po swojej stronie, ponieważ to jedyne źródło dochodu, jakie mu pozostało" - powiedział w programie telewizyjnym Buitenhof holenderski komisarz.  

Wywiad z Timmermansem został wyemitowany w niedzielę w telewizji publicznej NPO 1. Wiceprzewodniczący KE twierdzi, że Putin "bardzo się boi" i dlatego obecnie "wywiera presję w szczególności na małych klientów".

Reklama

W ocenie Holendra gromadzenie zapasów gazu przez europejskie kraje idzie dobrze, a Komisja Europejska prowadzi wiele rozmów z alternatywnymi dostawcami tego surowca.

Timmermans podkreśla, że jest przeciwny płaceniu za rosyjski gaz w rublach, chociaż niektóre państwa członkowskie, takie jak Niemcy i Włochy, naciskają na to, aby było to dozwolone. "Trzeba płacić, jak jest zapisane w umowach z Rosją - w euro", powiedział komisarz.

  Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

GAZ ZIEMNY

1,93 -0,06 -2,87% akt.: 26.04.2024, 17:46
  • Max 2,00
  • Min 1,91
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Komisja Europejska zaprezentowała ostatnio plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby "na długo przed 2030 rokiem" wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji. Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie.

Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii. Szacuje się, że teraz ok. 40 procent gazu importowanego do UE pochodzi z Rosji. "Jesteśmy zbyt zależni od rosyjskich paliw kopalnych. Musimy zapewnić niezawodne, bezpieczne i przystępne cenowo dostawy energii dla europejskich konsumentów. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi wiemy, jak to osiągnąć. Ale musimy działać szybciej" - poinformowała.

Goldman Sachs o rynku gazu w UE

Europa jest w "dużym stopniu" uzależniona od rosyjskiego gazu ziemnego: "import z Rosji stanowi około jednej trzeciej importu gazu do strefy euro, w której ok. 25 proc. całej energii jest wytwarzana właśnie z gazu ziemnego". "Kraje, które są w szczególności zależne od rosyjskiego gazu to Włochy i Niemcy, które odpowiednio importują z Rosji 45 i 50 proc. całego gazu" - napisał GS. Analitycy zwrócili uwagę na Wielką Brytanię, której energetyka w ok. 35 proc. opiera się na gazie ziemnym, jednak import tego surowca z Rosji wynosi ok. 5 proc.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »