Rosjanie pojawili się w Stambule. Wcześniej opuścili terytorium UE

Pracownicy Gazpromu pojawili się w Stambule, gdzie wynajęli mieszkania i uczą się języka tureckiego - informują rosyjskie media. To może oznaczać, że rosyjski koncern chce właśnie w Turcji stworzyć gazowy hub, który zastąpiłby interesy prowadzone na terytorium UE przed wybuchem pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Rosyjski koncern Gazprom tworzy nowy hub gazowy w Turcji - poinformował serwis The Moscow Times. Pracownicy przedsiębiorstwa uczą się języka tureckiego i wynajęli mieszkania w Stambule.

Prawie wszyscy pracownicy Gazpromu obsługujący rosyjskie gazociągi Nord Stream i Turecki Potok w minionym roku opuścili terytorium UE - podał Moscow Times, powołując się na kilku pracowników koncernu. Dwóch z nich powiedziało, że wyjeżdżają do Turcji, gdzie firma ma utworzyć nowy hub gazowy.

W ubiegłym roku pracownicy Gazpromu intensywnie uczyli się tureckiego na grupowych kursach językowych organizowanych przez firmę, a pod koniec roku wybierali w Stambule mieszkania do wynajęcia oraz przewozili tam swoje rodziny i rzeczy.

Reklama

Jak napisał serwis, z Europy wyjeżdżają obywatele Rosji i krajów UE pracujący dla Gazpromu. Wielu z nich zgodziło się na wyjazd z uwagi na wysokie wynagrodzenie - stawki są o jedną trzecią wyższe od rynkowych.

Gazprom poinformował 1 stycznia o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę. Kijów podkreślił, że tranzyt rosyjskiego gazu wstrzymano przez wzgląd na bezpieczeństwo narodowe.

Turecki Potok omija Ukrainę w dostawach rosyjskiego gazu do Europy

Rosja nadal eksportuje gaz rurociągiem Turecki Potok, biegnącym po dnie Morza Czarnego.

Wyjaśnijmy: Turecki Potok to gazociąg, którym rosyjski gaz trafia do Europy (przez Morze Czarne), omijając Ukrainę.

W listopadzie ubiegłego roku m.in. Węgry podpisały z Gazpromem memorandum, które mówi o zwiększeniu przesyłu rosyjskiego gazu. Węgry uznały, że import gazu rurociągiem Turecki Potok, którego operatorem jest Gazprom, może zastąpić tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rosyjski gaz | Turcja | gazociągi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »