Rośnie popularność transakcji bezgotówkowych, liczba bankomatów może spadać - prognozują banki

Banki nie planują zmieniać limitów wypłat w bankomatach. Argumentują, że ich klienci sami wyznaczają sobie dopuszczalne kwoty a ograniczenia dotyczą wyłącznie liczby banknotów. Przedstawiciele instytucji finansowych zapewnili Interię, że banki uważnie obserwują rynek. Prognozują, że wraz z rosnącą popularnością transakcji bezgotówkowych, bankomatów może zacząć ubywać.

Ograniczenia dotyczące wielkości wypłat z bankomatów określa kilka limitów. Na przykład dobowy, ustalany przez posiadacza konta i możliwy w każdej chwili do modyfikacji. Kolejny to limit kwotowy, określający jaką najwyższą kwotę można pobrać z bankomatu. Jest też limit techniczny dotyczący dopuszczalnej liczby banknotów, a także prawo zezwalające na wyznaczenie dopuszczalnego limitu w wyjątkowej sytuacji. Przykładem był początek pandemii, kiedy to część banków obniżyła do 500 zł dozwoloną kwotę, jaką można było wziąć z bankomatu. 

Euronet nie planuje zmian, Santander zmienił

O ostatniej zmianie dotyczącej limitów wypłat głośno było latem 2022 roku. Wtedy decyzję o obniżeniu dopuszczalnej kwoty podjął Euronet. Wyjaśnił, że limit został obniżony ze względu na rosnące koszty utrzymania bankomatów, które znacznie przewyższają przychody z lokalnych transakcji bankomatowych. “Obecnie maksymalna rekomendowana kwota wypłaty dla jednej transakcji to 800 zł ze wszystkich bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIKa” - informuje Interię Biuro Prasowe Euronetu. 

Reklama

Limit nie dotyczy klientów banków, które zawarły umowy z siecią i dopuszczają wyższe wypłaty. “Wypłacana kwota może się różnić w zależności od tego, jaki limit udostępnia dla swoich klientów dany bank. Wówczas maksymalna rekomendowana kwota wypłaty może być wyższa i jest realizowana na podstawie umowy Banku z Euronetem” - dowiaduje się Interia. Na razie, bez względu na wysokość inflacji, będzie można wyjąć nie więcej niż 800 zł. Biuro Prasowe największej w Europie sieci bankomatów zapewnia, że obecnie nie planuje podniesienia limitów wypłat. 

W 2021 roku bank, odpowiadając na aktualna sytuację i zapotrzebowanie klientów, zwiększył limity wypłat dla klientów własnych zwiększył Bank Santander. - Limity wypłat gotówki dla klientów Banku Santander wynikają tylko z ograniczeń sprzętowych urządzenia w zakresie liczby możliwych do wypłacenia banknotów i dostępnych nominałów. W tym zakresie bank nie dokonuje zmian. Obecnie, w zależności od typu urządzenia wypłata wynosi od 4 000 do 19 800 zł - informuje Interię Ewa Krawczyk, menedżer ds. komunikacji z mediami Banku Santander. Równocześnie bank wprowadził ograniczenie dla osób niebędących klientami. Obowiązują limit wynosi 1000 zł.

PKO BP tylko limity techniczne

Na bieżąco śledzi sytuację związaną z wypłatami gotówki z bankomatów PKO Bank Polski. - Nie docierają do nas sygnały od naszych klientów z oczekiwaniami zmian w tym zakresie. Nasi klienci coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych, czyli płatności kartami i Blikiem zarówno w terminalach POS, jak i przy zakupach internetowych - informuje Interię Małgorzata Witkowska, starszy specjalista PKO Bank Polski.   

Posiadający konto w PKO BP podczas wypłat w bankomatach są ograniczeni jedynie tzw. limitem technicznym, wynikającym z tego, że bankomat standardowo może wypłacić określoną liczbę banknotów. - Oczywiście przy wypłacie mają zastosowanie jeszcze limity wypłat związane z daną kartą czy Blikiem, jakie klient ma ustawione. Limity te można zmienić w serwisie transakcyjnym iPKO lub oddziale - wyjaśnia Małgorzata Witkowska.  

Coraz więcej transakcji bezgotówkowych

Podobnie jest w przypadku Banku Pekao S.A. - Klienci banku nie mają limitów wypłat gotówki w bankomatach, a dotyczące ich ograniczenia w pojedynczej transakcji wiążą się z możliwościami technicznymi urządzeń - informuje Paweł Jurek, rzecznik prasowy Bank Pekao S.A. W wypadku tej instytucji finansowej wypłacanych jest nie więcej niż 40 banknotów. 

Postępująca cyfryzacja usług bankowych sprawia, że Polacy coraz chętniej dokonują transakcji bezgotówkowych. Tylko w II kwartale minionego roku w Polsce przybyło 30 tysięcy terminali płatniczych. Ich liczba osiągnęła milion 200 tysięcy - wynika z danych NBP. W czerwcu 2022 roku płatności kartą przyjmowało ponad 868,6 tys. placówek handlowych i usługowych. 

Bankomatów może ubywać

W połowie minionego roku liczba bankomatów wynosiła w Polsce 21,5 tys. - wynika z danych NBP. Wzrost zainteresowania transakcjami bezgotówkowymi może sprawić, że urządzeń tych będzie ubywać. - Prawdopodobnie w przyszłości klienci rzadziej będą korzystać z bankomatów, a wobec mniejszego zainteresowania wypłatami gotówki możliwe jest, że liczba urządzeń będzie stopniowo maleć - zwrócił uwagę rzecznik Pekao S.A. 

Euronet uzależnia ich liczbę od umiejscowienia bankomatu w danej lokalizacji i potrzeb klientów. “Liczba bankomatów Euronet na koniec lutego to około 7000. Liczba ta odpowiednio zmienia się w zależności od potrzeb lub sezonowości. Przykładowo w okresie ferii bądź wakacji co do zasady zwiększamy liczbę bankomatów, aby zapewnić naszym klientom jeszcze lepszy i łatwiejszy dostęp do gotówki” - uzasadnia Biuro Prasowe Euronetu.

Ewa Wysocka  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | bankomaty | limity | wypłaty | transakcje bezgotówkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »