Reklama

Rosyjskie krowy w wirtualnej rzeczywistości

W wirtualnym świecie trawa jest zieleńsza, a aura letniego pastwiska utrzymuje się przez cały rok. Krowy na rosyjskiej farmie otrzymały specjalne zestawy VR, które mają poprawić ich samopoczucie. Zwierzęta mają myśleć, że są na słonecznym pastwisku. Rosyjskie ministerstwo rolnictwa, które uruchomiło ten pilotaży projekt, powołuje się na badania, wskazujące, że szczęśliwsze krowy produkują więcej mleka. "W spokojnej atmosferze wrasta ilość, a nawet jakość mleka" - przekonują urzędnicy.

Projekt, prowadzony przy współpracy z naukowcami i weterynarzami, wdrożono na dużej farmie mlecznej nieopodal Moskwy.

Pierwsze testy obiecujące

Reklama

Krowy otrzymały specjalne zestawy Virtual Reality (VR) z unikatowym programem symulującym letnie pastwisko, bazujące głównie na odcieniach czerwieni. Jak tłumaczy rosyjskie ministerstwo, badania wykazały, że krowy lepiej reagują na ten zestaw kolorów niż na odcienie zieleni czy niebieskiego. Urzędnicy przekonują, że zestawy są specjalnie dostosowane do kształtu krowiego łba, a pierwsze testy przyniosły optymistyczne prognozy. Eksperci odnotowali "spadek lęku i poprawę ogólnego emocjonalnego nastroju stada".

Jaki dokładnie wpływ na produkcję mleka mają okulary VR, zostanie wykazane w dalszych kompleksowych badaniach - zaznacza ministerstwo. Podobno pojawiają się już pierwsi zainteresowani wdrażaniem projektu na szerszą skalę, by modernizować krajową produkcje mleka.

Jak zrelaksować krowę?

Rosyjskie ministerstwo zaznacza, że projekt jest zupełnie nowatorski. Na całym świecie nowe technologie są coraz częściej wykorzystywane, by poprawić warunki bytowe zwierząt hodowlanych. Jak przypomina "The Telegraph", w Stanach Zjednoczonych rolnicy instalują w oborach automatyczne szczotki, które masują krowy. Rosyjscy rolnicy do niedawna stawiali na sztukę, instalując głośniki, z których puszczano zwierzętom muzykę klasyczną.

(dpa, Telegraph) kam, Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Rosja | rolnictwo | VR | krowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »