Reklama

Rozpatrzenie odwołania KGHM ws. koncesji

Rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie odwołania KGHM od decyzji ministra środowiska przyznającej koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża rud miedzi na obszarze "Bytom Odrzański" spółce Miedzi Copper potrwa miesiące - poinformował dziennikarzy Maciej Grabowski, minister środowiska

"Czas na rozpatrzenie i wydanie decyzji w sprawie odwołania należy liczyć w miesiącach, to jak długo będzie trwała procedura będzie zależało od aktywności stron. Trwa normalna procedura odwoławcza, strony mają możliwość zapoznania się z wnioskami. Na pewno będzie dochowana wszelka staranność przy rozpatrywaniu tych wniosków" - powiedział Grabowski.

Reklama

Resort środowiska pod koniec stycznia przyznał koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża rud miedzi na obszarze "Bytom Odrzański" firmie Miedzi Copper, należącej do kanadyjskiego funduszu Lumina Capital. Decyzja jest nieprawomocna.

KGHM Polska Miedź złożył odwołanie od tej decyzji. Spółka informowała, że wniosek o przyznanie koncesji był prawidłowy, a jej oferta była "lepsza i racjonalniejsza".

We wtorek premier Donald Tusk poinformował podczas konferencji, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przyspieszy działania, by wyjaśnić sprawę przyznania koncesji na wydobycie miedzi spółce Miedzi Copper.

Obszar Bytomia Odrzańskiego jest ważny dla KGHM, ponieważ znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Głogowa Głębokiego Przemysłowego, gdzie spółka ma koncesję wydobywczą oraz Gaworzyc i Głogowa, gdzie dysponuje koncesjami poszukiwawczymi. Na obszarze koncesji znajdują się duże pokłady rudy miedzi.

MF nie widzi powodu, aby zmniejszać podatek od kopalin - rozmowa z wiceministrem finansów Ministerstwo Finansów ocenia, że obciążenie podatkiem od wydobycia niektórych kopalin nie jest nadmierne i nie widzi powodów, aby zmniejszać daninę. W budżecie na 2013 rok zapisano dochody z podatku od wydobycia kopalin na poziomie 2,2 mld zł, po listopadzie wynosiły one 1,785 mld zł,

dane za cały rok nie są jeszcze dostępne. Budżet na 2014 rok zakłada, że będą one na poziomie 2 mld zł. Wiceminister podtrzymał, że do końca I kwartału gotowy będzie przegląd funkcjonowania tego podatku. We wrześniu ubiegłego roku prezes KGHM Herbert Wirth informował, że spółka widzi

szansę na renegocjowanie podatku od niektórych kopalin w 2014 roku i prowadzi do tego przygotowania.

Komentarz DM BZWBK : Podatek w wysokości 29% zysku brutto stanowi bardzo wysoki poziom, rzadko widywany w innych krajach. Nie widzimy jednak możliwości

istotnej redukcji podatku od kopalin w przyszłych latach - budżet Polski w najbliższych latach będzie mieć wysokie potrzeby, a zastąpienie środków otrzymywanych od KGHM będzie bardzo trudne. Podatek od kopalin obniża wycenę KGHM o 100zł, jednak w naszej ocenie nie ma obecnie możliwości na realizację jakiegoś pozytywnego scenariusza.

Paweł Puchalski, CFA

Dowiedz się więcej na temat: podatek surowcowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »