Rozporządzenie metanowe. Polskie europosłanki składają poprawki do projektu przepisów

Europosłanki Izabela Kloc i Anna Zalewska zgłosiły poprawki do projektu nowych unijnych przepisów, który zakłada redukcję emisji metanu w kopalniach węgla. Ich zdaniem bez przyjęcia poprawek kopalnie węgla w Polsce mogą być zagrożone.

Chodzi o projekt unijnego rozporządzenia, który ma wprowadzać zakaz emisji metanu do atmosfery w kopalniach od 2025 roku. Zakaz ma objąć docelowo kopalnie emitujące powyżej 0,5 tony metanu na kilotonę wydobytego węgla. W Polsce prawie wszystkie aktywne kopalnie należą do tej grupy. 

Kloc i Zalewska zgłosiły poprawki w imieniu grupy EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) działającej w Parlamencie Europejskim.

Reklama

Wyjątki dla likwidowanych kopalń

Zdaniem Kloc, projekt może doprowadzić więc do likwidacji kopalń w Polsce. - Zapisy są zbyt restrykcyjne, a Bruksela nie zapewnia środków na inwestycje w nowe technologie - wskazała w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Wraz z europosłanką Zalewską proponują więc, aby limit wynosił nie 0,5 tony, a 8 ton metanu na kilotonę wydobywanego węgla od 1 stycznia 2027 r. oraz aby te przepisy nie były stosowane wobec kopalni węgla koksowego. Ten rodzaj węgla jest używany głównie w przemyśle (zwłaszcza stalowym), a nie w energetyce. Jest też uznany przez UE za surowiec strategiczny.

Chcą również, aby te progi stosować rocznie na kopalnię i na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń. Kloc i Zalewska proponują również, aby przepisów rozporządzenia nie stosować wobec kopalń, które są objęte już planem likwidacji.

W przyszłym tygodniu spotkanie w sprawie nowych regulacji

Europosłanki proponują m.in. dodać do projektu zapis, aby w przypadku, gdy państwa członkowskie zamierzały wdrożyć specjalny system zachęt do ograniczania emisji metanu, mogły zamiast kar stosować opłaty jako instrument gwarantujący przestrzeganie przez operatorów przepisów niniejszego rozporządzenia.

- Z moich wstępnych rozmów ze sprawozdawcami projektu nowych przepisów w Parlamencie Europejskim wynika, że jest pewne zrozumienie dla proponowanych przez nas zmian, a przynajmniej dla kierunku tych zmian. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie w sprawie nowych regulacji. Przewiduję, że nasze propozycje będą głównym tematem dyskusji - powiedziała Izabela Kloc.

Do Parlamentu Europejskiego zaapelowały w ubiegłym tygodniu także największe polskie spółki węglowe. Chcą one podwyższenia limitów emisji metanu, funduszy na inwestycje w zmniejszanie emisyjności i dłuższych terminów przejściowych.

W przyszłym tygodniu w PE w Brukseli ma odbyć się spotkanie sprawozdawców projektu rozporządzenia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: metan | dyrektywa metanowa | górnictwo | kopalnie | węgiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »