Reklama

RPP obniży stopy w IV kwartale Capital Economics

Rada Polityki Pieniężnej wstrzyma się z obniżkami stóp procentowych aż pojawią się wyraźne oznaki spowolnienia gospodarczego - oceniają ekonomiści Capital Economics. Spodziewają się oni dwóch obniżek stóp o 25 pb, pierwszej w kwietniu.

"Mimo że w tym roku spodziewamy się pogorszenia problemów w strefie euro i wynikającego z tego spowolnienia (w Polsce - PAP), na razie popyt krajowy jest wciąż mocny. Co więcej, inflacja pozostaje powyżej celu, w grudniu ukształtowała się na poziomie 4,6 proc. rdr. Mimo to sądzimy, że inflacja niebawem zacznie się obniżać.

Reklama

Co prawda styczniowe podwyżki podatków zwiększą inflację o ok. 0,2 proc., ale powinno to być zrekompensowane z nawiązką przez wypadnięcie zeszłorocznej podwyżki VAT z rocznego porównania cen. Jeśli dodać do tego zanikanie szoku cenowego ze strony surowców i efekty słabszego wzrostu, to powinna się znaleźć przestrzeń do obniżek stóp, choć prawdopodobnie nie wcześniej niż w II kwartale" - napisano w czwartkowym raporcie.

"Przewidujemy dwie obniżki stóp o 25 pb, pierwszą w kwietniu, co sprowadzi główną stopę procentową do 4,0 proc. Ale dopóki nie będzie twardych dowodów na spowolnienie, sądzimy, że NBP pozostawi stopy procentowe bez zmian" - dodano.

_ _ _ _ _

Ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch

podtrzymują swoją prognozę stabilizacji stóp procentowych w Polsce w krótkim okresie - wynika z raportu banku.

"Kontynuacja silnego trendu w aktywności gospodarczej prowadzi do dalszych jastrzębich wypowiedzi członków RPP. To wzmacnia naszą niedawno zmienioną prognozę braku cięć stóp procentowych w tym roku. Choć prawdopodobieństwo podwyżki stóp wzrosło, przewidujemy stabilizację poziomu stóp w tym roku, ponieważ spodziewamy się, że polską gospodarkę w końcu dotknie osłabiający trend z zewnątrz. To jest argument przeciw podwyżkom stóp w krótkim okresie" - napisano w komentarzu po danych o produkcji przemysłowej.

W czwartek GUS podał, że produkcja przemysłowa w grudniu 2011 r. wzrosła o 7,7 proc. rok do roku wobec konsensusu wzrostu o 6,4 proc. W ujęciu miesięcznym, produkcja spadła o 4,9 proc. miesiąc do miesiąc wobec konsensusu spadku o 5,1 proc.

_ _ _ _ -

Wzrost PKB w Polsce spowolni

Wzrost PKB w Polsce spowolni w 2012 roku do ok. 2,5 proc. - prognozuje Bank Światowy.

"Wzrost PKB w Polsce w 2012 roku wyniesie 2,5-2,9 proc., zależnie od sytuacji w wysoko rozwiniętych krajach UE. Kilka miesięcy temu prognozowaliśmy 2,9 proc., teraz wraz z pogorszeniem sytuacji w strefie euro będzie to bliżej 2,5 proc.- powiedział Andrew Burns, ekonomista Banku Światowego.

W połowie listopada BŚ prognozował, że wzrost PKB w Polsce spowolni z 4,0 proc. w 2011 r. do 2,9 proc. w 2012 r. W kwietniowym raporcie Bank prognozował, że wzrost gospodarczy w 2012 r. wyniesie 4,2 proc. Bank Światowy ostrzega przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego na świecie i recesją w strefie euro.

Według tej instytucji, kraje rozwijające się powinny być przygotowane na "szok ekonomiczny". Bank Światowy obciął swoje prognozy i obecnie przewiduje dla krajów rozwijających się wzrost rzędu 5,4 procent w tym roku oraz 1,4 procent dla krajów bogatych. Bank Światowy ostrzega, że obecne spowolnienie gospodarcze na świecie może dotknąć kraje rozwijające się znacznie bardziej, niż kryzys finansowy w 2008 roku.

Dowiedz się więcej na temat: spowolnienie gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »