RPP podnosi stopy procentowe. Tak jak Czechy, Węgry i Norwegia

Rada Polityki Pieniężnej dość niespodziewanie podniosła stopy procentowe. Najważniejsza z nich, stopa referencyjna, wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. Wcześniej na podobny ruch zdecydowali się np. Węgrzy i Czesi.

- Zbliża się konieczność dostosowania polityki pieniężnej, czyli podwyżki stóp procentowych, ale nie powinno to przesłaniać szerszego obrazu wyzwań, jakie stoją przed naszą gospodarką - mówił jeszcze we wtorek prezes NBP Adam Glapiński.

Mimo to decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest dość zaskakująca, bo część polityków i ekspertów spodziewała się jedynie zapowiedzi podwyżki stóp procentowych, obowiązującej np. od przyszłego roku. Rada Polityki Pieniężnej przyspieszyła jednak swoje działania i nowe stopy procentowe wejdą w życie od jutra.

Reklama

Oznacza to np. wzrost raty kredytowej. Na początek nie będzie znaczący, choć kolejne podwyżki stóp procentowych mogą już tę sytuację wyraźnie zmienić. Teraz, jeśli ktoś płaci miesięczną ratę w wysokości 1000 zł, musi się przygotować na jej wzrost o kilkadziesiąt złotych.

Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się inne państwa. Np. Węgry niedawno podniosły stopy procentowe z 1,5 do 1,65 proc. Skok jest więc mniejszy, ale już "bazowa" stopa była wyższa, a w dodatku to druga podwyżka w ciągu kilku tygodni. Czechy natomiast podniosły stopy procentowe na początku sierpnia - z 0,5 do 0,75 proc. Stopy procentowe podniosła też Norwegia - z poziomu 0 do 0,25 proc.

Zarówno w Czechach (3,4 proc.) jak i na Węgrzech (4,7 proc.) powodów do podniesienia stóp należy doszukiwać się w inflacji. Choć nie jest ona w tych krajach tak wysoka jak w Polsce (5,8 proc.), również wyraźnie odbiega od zakładanych widełek.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych w Polsce to dość odległa historia. Ostatnia zmiana w tę stronę miała miejsce w 2012 roku. Niedawno, by pobudzić gospodarkę po pandemii, stopy zostały obniżone do rekordowego poziomu 0,1 proc. Również dlatego kredyty hipoteczne w ostatnim czasie wydawały się wyjątkowo atrakcyjne, a na rynku mieszkaniowym obserwowaliśmy prawdziwy "boom".

l.m.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »