RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie; stopa referencyjna procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

Decyzja ws. stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na listopadowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.

Zdecydowana większość ankietowanych (18 z 19) oczekuje także, że stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 proc. do końca 2021 r.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Reklama

- - - - -

Szef RPP: Gospodarka zwalnia, stopy stabilne

- Spowolnienie gospodarki będzie niewielkie, inflacja jest pod kontrolą, czekamy aż lepiej zacznie dziać się w Niemczech i strefie euro. Spodziewam się do końca mojej kadencji (czerwiec 2022 - red.) stabilnych stóp procentowych - stwierdził w środę szef RPP Adam Glapiński.

- Przez najbliższe dwa lata z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością stopy nie będą podnoszone, taki jest konsensus w RPP - powiedział prezes NBP.

Rafał Sura, członek Rady Polityki Pieniężnej zgodził się z prezesem NBP, że po przejściowym wzroście inflacji w połowie 2020 r. będzie ona wracać w pobliże środka celu RPP, czyli 2,5 proc.

- Zdarzyć się może taka sytuacja, że inflacja będzie niższa niż w projekcji, bo założone jest konserwatywne podejście, że ceny energii mogą wzrosnąć o ok. 8 proc. Gdyby nie było takiej podwyżki to ścieżka inflacji może być niższa o 0,3 pkt proc. - podkreślił Sura.

Rada zapoznała się z wynikami listopadowej projekcji inflacji i PKB przygotowanej przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP.

Listopadowa projekcja uwzględnia dane i informacje opublikowane do 18 października br. Zgodnie z listopadową projekcją z modelu NECMOD roczna dynamika cen znajdzie się z 50- procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,2-2,4 proc. w 2019 r. (wobec 1,7-2,3 proc. w projekcji z lipca 2019 r.), 2,1-3,6 proc. w 2020 r. (wobec 1,9-3,7 proc.) oraz 1,6-3,6 proc. w 2021 r. (wobec 1,3-3,5 proc.).

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,9-4,7 proc. w 2019 r. (wobec 3,9- 5,1 proc. w projekcji z lipca 2019 r.), 2,7-4,4 proc. w 2020 r. (wobec 3,0-4,8 proc.) oraz 2,3-4,2 proc. w 2021 r. (wobec 2,4-4,3 proc.).

W ocenie Rady perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB - mimo oczekiwanego obniżenia - utrzyma się w najbliższych kwartałach na relatywnie wysokim poziomie. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. Inflacja - po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. - w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.

Taką ocenę wspierają wyniki listopadowej projekcji inflacji i PKB. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Rada przyjęła Raport o inflacji - listopad 2019 r., podjęła uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim oraz uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie zasad rachunkowości NBP.

d.e., INTERIA

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »