RPP: Stopy procentowe nie zostały zmienione

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w Polsce bez zmian.

Oprocentowanie kredytów i lokat w złotych pozostanie niezmienione.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych. To decyzja zgodna z prognozami ekspertów. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową na tym samym poziomie, tj. 1,50 proc. Ostatnie obniżka miała miejsce w marcu 2015 roku. Stop lombardowa wynosi ciągle 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc. a redyskonta 1,75 proc.

Bardziej łagodny wydźwięk komunikatu RPP

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych (stopa referencyjna wynosi 1,50%). Wydźwięk komunikatu po posiedzeniu Rady i wypowiedzi prezesa NBP były jednak bardziej gołębie niż w grudniu ub.r. Rada podtrzymała ocenę, zgodnie z którą w najbliższych kwartałach inflacja będzie powoli rosnąć, jednak jej zdaniem "ze względu na ponowny spadek cen surowców tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych może być niższe niż dotychczas oceniano". Rada zaznaczyła również, że "jak dotychczas utrzymująca się deflacja nie wywiera negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych". Rada podtrzymała ocenę zawartą w komunikacie po grudniowym posiedzeniu, że "domykanie się luki popytowej, następujące w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy", będzie sprzyjać stopniowemu wzrostowi dynamiki cen. Tak jak w grudniu Rada uznała również, że "w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz makroekonomicznej równowagi".

Reklama

Inflacja wyraźnie niższa, PKB nieznacznie wyższy

Na konferencji prezes NBP M. Belka stwierdził, że inflacja osiągnie dodatni poziom "nieco później niż w lutym", a bardzo niski poziom inflacji utrzyma się przez większość 2016 r. Oczekuje on, że ścieżka inflacji w projekcji marcowej zostanie obniżona w porównaniu z projekcją listopadową o "kilka dziesiątych punktu procentowego", a dynamika PKB zostanie lekko zrewidowana w górę. W jego ocenie odnotowane w ostatnich dniach osłabienie kursu złotego jest spowodowane czynnikami globalnymi i skłania ono do "cierpliwości i spokoju" przy podejmowaniu decyzji o stopach procentowych. Zaznaczył jednak, że bardzo niska inflacja "pozwala skierować wzrok w kierunku łagodzenia polityki pieniężnej". Podkreślił on, że nie lekceważy obaw związanych z utrzymującą się deflacją oddziałującą w kierunku utrwalenia niskich oczekiwań inflacyjnych, jednak nie spodziewa się gwałtownych zmian w polityce pieniężnej.

Silny spadek cen ropy wsparciem dla naszej prognozy stóp NBP

Styczniowe posiedzenie Rady było ostatnim w obecnym składzie (wcześniej na stronach internetowych Sejmu i NBP były błędne daty zakończenia kadencji dwóch członków RPP). W lutowym posiedzeniu RPP weźmie udział pięciu nowych członków wybranych przez Sejm i Senat (w tym wybrani już przez Senat M. Chrzanowski, E. Gatnar i J. Kropiwnicki), a w marcowym kolejnych trzech członków wybranych przez Sejm i Prezydenta.

Podtrzymujemy ocenę, że zmiana składu RPP przyczyni się do zmiany funkcji reakcji Rady w kierunku silniejszego wspierania wzrostu gospodarczego. Uważamy, że oczekiwane przez nas spowolnienie wzrostu PKB w I kw. 2016 r. (por. MAKROmapa z 7.12.2016) i odległa perspektywa powrotu inflacji do celu, która zostanie najprawdopodobniej zasygnalizowana w projekcji przygotowanej przez NBP w marcu 2016 r., skłonią członków RPP do przeprowadzenia jednorazowej obniżki stóp procentowych o 50 pb w marcu 2016 r. (z ryzykiem przesunięcia obniżki na lipiec). Znaczącym wsparciem dla naszej prognozy jest odnotowany od początku grudnia silny spadek cen ropy naftowej, który - przy założeniu utrzymania się jej ceny na obecnym poziomie - obniży roczny wskaźnik inflacji w II kw. br. o ok. 1 pkt. proc. w stosunku do wartości przewidywanych w listopadowej projekcji inflacji NBP. Kontrakty FRA wyceniają obecnie obniżkę stopy referencyjnej o ok. 35 pb w horyzoncie trzech kwartałów.

Naszym zdaniem treść komunikatu po posiedzeniu RPP oraz dzisiejsze wypowiedzi prezesa NBP są lekko pozytywne dla rynku długu i negatywne dla kursu złotego.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

- - - - - - -

Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Czwartkowa decyzja RPP jest zgodna z konsensusem PAP - żaden z 22 ankietowanych wcześniej ekonomistów nie wskazywał na możliwość zmiany poziomu stóp NBP na styczniowym posiedzeniu RPP. Z konsensusu PAP wynika, że w pierwszej połowie 2016 roku większość ankietowanych przez PAP ekonomistów spodziewa się redukcji stóp NBP o 25-50 pb.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu ubiegłego roku, obniżając je o 50 pb. Czwartkowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Jeśli sytuacja z budżetem w 2016 r. byłaby niepomyślna to zmniejszy się przestrzeń do obniżek stóp, jeśli takie byłyby rozważane - powiedział Marek Belka, prezes NBP. Poinformował, że RPP jednomyślnie zaakceptowała pozytywną opinię o budżecie na 2016 rok.

O ile budżet na 2016 r. wydaje się bezpieczny, o tyle dużo zależy od tego, jak ten budżet będzie zrealizowany, jak będą spływać podatki, jak projekt wydatkowy będzie realizowany. I, mówiąc krótko, na dłuższą metę trudności są. To oznacza, że polityka pieniężna będzie musiała brać to pod uwagę i to obserwować. Jeśliby się okazało, że sytuacja budżetu nie jest pomyślna, to zmniejsza się przestrzeń do obniżek stóp, jeśli takie byłyby rozważane - powiedział w czwartek po posiedzeniu RPP Belka.

Dodał, że w czwartek RPP jednomyślnie sformułowała pozytywną opinię o budżecie na bieżący rok.

Dziś Rada sformułowała opinię o budżecie na 2016 r. Ona została zaakceptowana jednomyślnie - powiedział Belka.

Budżet na 2016 r. nie zakłóca równowagi finansowej, natomiast, ponieważ istotną częścią, istotnym źródłem sfinansowania nowych inicjatyw wydatkowych są dochody jednorazowe, to w kolejnych budżetach muszą się znaleźć nowe stabilne źródła finansowania. Nie da się ukryć, że chodzi tutaj o zwiększenie skuteczności ściągania podatków, głównie VAT. W tym kierunku muszą być czynione zdecydowane kroki - dodał.

_ +_ _ _ _

W lutowym posiedzeniu decyzyjnym w dniach 2-3. weźmie udział trzech nowych członków RPP powołanych przez Senat - Marek Chrzanowski, Eugeniusz Gatnar oraz Jerzy Kropiwnicki, którzy zastąpią Andrzeja Rzońcę, Jerzego Hausnera oraz Jana Winieckiego (ich kadencje kończą się 24 stycznia). 20 stycznia kończą się kadencje Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch powołanych przez Sejm. W ich miejsce PiS - posiadające sejmową większość - zgłosiło kandydatury Eryka Łona oraz Grażyny Ancyparowicz. Powołanie nowych członków RPP w Sejmie odbędzie się najprawdopodobniej w piątek.

9 lutego kończy się natomiast kadencja Anny Zielińskiej-Głębockiej. Kandydatem PiS na jej miejsce jest Henryk Wnorowski.

19 lutego kończą się kadencje Adama Glapińskiego oraz Andrzeja Kaźmierczaka powołanych przez prezydenta. (PAP)

- - - - - -

Bank centralny Anglii utrzymał bez zmian stopy procentowe

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił stopy procentowe bez zmian - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w czwartek.

Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi 0,50 proc. Na tym poziomie jest od maja 2009 r.

Analitycy oczekiwali, że bank pozostawi stopę repo bez zmian.

Bank utrzymał target zakupu aktywów - to 375 mld funtów, jak spodziewali się ekonomiści.

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rady Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »