RPP utrzymała horyzont stabilnych stóp procentowych

Zdaniem prezesa NBP. M. Belki ewentualna decyzja Europejskiego Banku Centralnego o rozpoczęciu skupu aktywów będzie w krótkim okresie oddziaływać w kierunku umocnienia kursu złotego i obniżenia inflacji.

EBC może zmienić perspektywy inflacji w Polsce

Oznacza to, że ewentualne ilościowe złagodzenie polityki pieniężnej przez EBC będzie najprawdopodobniej czynnikiem oddziałującym w kierunku wyraźnego spadku rentowności polskich obligacji. Prezes NBP poinformował ponadto, że sygnalizowana wcześniej przez członka RPP A. Kaźmierczaka obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków komercyjnych i jej czasowe zniesienie dla banków spółdzielczych jako instrument pobudzenia akcji kredytowej nie była dyskutowana na posiedzeniu RPP (por. MAKROmapa z 31.03.2014).

Podwyżki stóp procentowych wciąż odległe

Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą RPP zdecyduje się na pierwszą "wyprzedzającą" podwyżkę stóp procentowych (o 25 pb) w marcu 2015 r. (rynek FRA wycenia pierwszą obniżkę w kwietniu 2015 r.). Wsparciem dla takiego scenariusza stóp procentowych jest nasza krótkoterminowa prognoza inflacji (por. MAKROmapa z 7.04.2014), zgodnie z którą do końca br. inflacja CPI utrzyma się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (1,5%).

Reklama

Niepewna sytuacja polityczna i gospodarcza na Ukrainie (w 2014 r. oczekujemy spadku ukraińskiego PKB o 4,1%), silne wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Rosji (opublikowane dziś dane GUS o handlu zagranicznym w lutym wskazują na utrzymujący się spadek polskiego eksportu w euro do tego kraju o ok. 5% r/r) oraz mające coraz szerszy zakres rosyjskie embargo na import wybranych produktów żywnościowych z Polski (oddziałujące w kierunku spadku dynamiki cen żywności) będą zapewne dla Rady dodatkowymi argumentami przemawiającymi za utrzymywaniem stabilnych stóp procentowych przez dłuższy czas.

Naszym zdaniem treść komunikatu po ostatnim posiedzeniu RPP oraz wypowiedzi M. Belki są neutralne dla kursu złotego i pozytywne dla polskiego rynku długu. Lekkiego umocnienia złotego i wzrostu popytu na polski dług spodziewamy się w przyszłym tygodniu, po wtorkowej publikacji danych o marcowej inflacji (oczekujemy spadku rocznego wskaźnika CPI do 0,6% r/r wobec 0,7% w lutym i konsensusu na poziomie 0,7%).

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Horyzont | Rada Polityki Pieniężnej | prezes NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »