Rusza pilotaż e-recept
W tych dwóch miastach w Polsce dziś ruszy pilotaż e-recept, czyli recept elektronicznych podało radio RMF FM. Według planów Ministerstwa Zdrowia, pod koniec tego roku e-recepty będziemy mogli zrealizować w każdej aptece w Polsce. Żeby otrzymać lek, wystarczy będzie pokazać wydruk z kodem kreskowym recepty. Pacjent, który założy internetowe konto, nie będzie potrzebował żadnych druków.
Pierwsi mieszkańcy Skierniewic i Siedlec e-recepty mają zrealizować w kwietniu. Do tego czasu potrwają testy systemu informatycznego, który umożliwia między innymi nadawanie pacjentom specjalnych kodów pozwalających uzyskać dostęp do leków.
W aptece pacjent podając swój numer PESEL i podając służący do weryfikacji kod bezpieczeństwa podobny do PIN-u do karty bankowej, będzie mógł otrzymać leki podane na recepcie - tłumaczy w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
W Siedlcach w ramach pilotażu e-recepty wystawiane będą w trzech podmiotach leczniczych (szpitalach i przychodniach), a zrealizować będzie można je w ponad trzydziestu aptekach. Jeśli chodzi o Skierniewice, tam trwają ostatnie ustalenia. Dokładną listę poznamy w przyszłym tygodniu, wtedy pilotaż zostanie tam też wdrożony w pełni - dodaje wiceminister w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.
Rozpoczynamy od wdrożenia i integracji systemów informatycznych w podmiotach leczniczych i aptekach. Chodzi o to, żeby zarówno lekarze, jak i farmaceuci wiedzieli, jak ma działać system - podkreśla wiceminister zdrowia. Chodzi o to, żeby przejść przez całą ścieżkę: od wystawienia recepty do jej zaakceptowania w systemie informatycznym - dodaje Janusz Cieszyński.
Na dzisiejsze popołudnie w Siedlcach zaplanowano pierwsze spotkanie i szkolenie z farmaceutami dotyczące obsługi e-recepty. Ma wziąć w nim udział około stu farmaceutów.
(m)
Michał Dobrołowicz