Ruszył nowy reaktor w USA. Pierwszy od 30 lat
Może zasilić łącznie 500 tysięcy gospodarstw domowych i firm a do użytku oddany został z siedmioletnim opóźnieniem. Elektrownia jądrowa w Georgii właśnie rozpoczęła komercyjną działalność. To pierwszy od 30 lat reaktor jądrowy zbudowany w USA od podstaw.
Elektrownia w Georgii, Alvin W. Vogtle Electric Generating Plant, ogłosiła, że reaktor zakończył testy i rozpoczął komercyjną działalność. Stało się to z siedmioletnim opóźnieniem.
Według "AP przy pełnej mocy 1100 megawatów energii elektrycznej reaktor może zasilić 500 tysięcy domów i firm. Oprócz 2,7 mln klientów spółki zależnej Southern Co., energię elektryczną odbierają inne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w Georgii, a także na Florydzie i w Alabamie.
"Nie zrobiono tego w tym kraju od początku do końca od ponad 30 lat. Jest to wspaniałym osiągnięciem dla naszej firmy, dla państwa i dla klientów tutaj w Georgii" - cytuje AP Chrisa Womacka, dyrektora generalnego firmy Southern Co. z siedzibą w Atlancie.
Instytut Energii Nuklearnej (NEI) zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych działały 92 reaktory jądrowe, rozmieszczone w 54 elektrowniach jądrowych w 28 stanach. Jak dodał, amerykańska infrastruktura jądrowa starzeje się, a przeciętny reaktor ma obecnie 40 lat. Najstarszy wciąż działający reaktor został zbudowany w 1969 roku.
Niektóre źródła finansowe wskazują, że uruchomienie jednostki w Georgii może stanowić szansę dla amerykańskiego przemysłu jądrowego. W ostatnich dekach rozwój mocy i wytwarzanie energii charakteryzowała bowiem stagnacja.