Rynek gazu. Krajowa sieć stabilna mimo braku rosyjskich dostaw

Jak przekazał w poniedziałek operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System, pomimo braku dostaw z Rosji oraz trwającej na wschodzie wojny krajowa sieć przesyłowa pracuje stabilnie, a gaz jest dostarczany do odbiorców zgodnie z zamówieniami.

W 2022 r. do gazoportu w Świnoujściu wpłynęło 58 metanowców

Jak podał operator, że w minionym roku przesłał prawie 19 mld m sześc. gazu, z uwzględnieniem podziemnych magazynów.

"Utrzymane szybkie tempo obsługi statków i cystern w Terminalu LNG w Świnoujściu, przesył gazu przez interkonektory z Litwą i Słowacją, pracujący na pełnej przepustowości Baltic Pipe - to główne cele spełnione przez Gaz-System w minionym roku" - wskazano w poniedziałkowej informacji operatora.

Jak podano, w ubiegłym roku do gazoportu w Świnoujściu przypłynęło 58 metanowców, co oznacza średnio prawie pięć dostaw miesięcznie. "Odnotowano tu znaczny wzrost w porównaniu do lat 2021 i 2020, w których obsługiwano rocznie 35 statków" - podkreślono.

W tym roku Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pierwszy statek przyjął 6 stycznia. W 2023 r. planowane jest obsłużenie ponad 60 statków. Trwa również drugi etap rozbudowy terminalu, którego zakończenie przewidziane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

Brak zagrożeń związanych z niedoborem gazu

Reklama

Jak zaznaczono, brak zagrożeń związanych z niedoborem gazu i stabilna praca systemu wynikają przede wszystkim z zakończenia w 2022 r. kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycji: interkonektorów z Danią, Litwą oraz Słowacją, Korytarza Północ-Południe, a także zakończenia I etapu rozbudowy Terminalu LNG.

Spółka Gaz-System podała też, że łączna długość eksploatowanych przez nią gazociągów wynosi obecnie ponad 11,8 tys. km, z czego blisko 1000 km oddano do eksploatacji w ciągu ostatniego roku.

GAZ ZIEMNY

2,69 -0,01 -0,11% akt.: 06.12.2023, 05:21
  • Max 2,71
  • Min 2,68
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »