Rząd chce nowego obowiązku. Co 5 lat banki będą sprawdzać, czy ktoś żyje
Rząd planuje wprowadzenie obowiązku pozyskiwania przez banki informacji, czy posiadacz rachunku nadal żyje, jeśli na rachunku nie odnotowano aktywności w ciągu pięciu lat - wynika z opisu projektu opublikowanego we wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Chodzi o projekt zmiany ustawy o prawie bankowym oraz ustawy o ewidencji ludności. Jak podano w opisie projektu, zmiana ma umożliwić szybsze zamykanie tzw. rachunków uśpionych i ułatwić dostęp do środków spadkobiercom, a także ograniczyć ryzyka ich wypłat na rzecz osób nieuprawnionych.
Zgodnie z projektem, jeśli w ciągu pięciu lat od wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej rachunku nie odnotowano żadnej aktywności, bank będzie zobowiązany do sprawdzenia w rejestrze PESEL, czy posiadacz rachunku nadal żyje.
Jeżeli nie - bank uzyska również informację o dacie jego zgonu, co pozwoli na rozpoczęcie procedury zakończenia umowy rachunku i wypłaty środków osobom uprawnionym.
Nowe przepisy przewidują także, że bank nie będzie musiał występować o dane z rejestru PESEL, jeśli klient posiada więcej niż jeden rachunek, a przynajmniej jeden z nich był aktywny w ostatnich pięciu latach. Taka sama zasada ma obowiązywać w przypadku rachunków zawartych na czas oznaczony.
Projekt zakłada również uproszczenie procedur sprawozdawczych - banki zostaną zwolnione z obowiązku przekazywania informacji zbiorczych dotyczących rachunków wygasłych lub rozwiązanych, wobec których upłynął okres archiwizacji dokumentacji.