Reklama

Rząd chce ratować niektórych odbiorców gazu!

Rząd wprowadzi ustawowe gwarancje kredytów i obligacji dla sprzedawców gazu do kwoty 30 mld zł - KPRM. Koszt rekompensaty z tytułu stosowania niższych cen gazu dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 10 mld zł - wynika projektu ustawy Ministerstwa Aktywów Państwowych o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na tym rynku.

Rząd przygotowuje projekt ustawy mający na celu ochronę odbiorców gazu ziemnego narażonych na skutki wzrostu cen, w tym ochrony odbiorców w gospodarstwach domowych oraz odbiorców realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej.

W projekcie ustawy przewidziano, że sprzedawca z urzędu paliw gazowych uzyska możliwość otrzymania pożyczki ze środków Funduszu Przeciwdziałania COViD-19 objętych gwarancją Skarbu Państwa do maksymalnej kwoty 20 mld zł spłaty zobowiązań z tytułu kredytów i obligacji.

Ponadto przedsiębiorca realizujący w 2021 roku obowiązek, o którym mowa w art. 49b ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne otrzyma możliwość uzyskania pożyczki ze środków Funduszu Przeciwdziałania COViD-19 objętych gwarancją Skarbu Państwa do maksymalnej kwoty 10 mld zł.

Reklama

Koszt rekompensaty z tytułu stosowania niższych cen gazu dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 10 mld zł - wynika projektu ustawy Ministerstwa Aktywów Państwowych o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

Kto otrzyma pomoc?

W Ocenie Skutków Regulacji zwrócono uwagę, że projektowane rozwiązania zakładają rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej - m.in. szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, noclegownie; wprowadzenie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, który służyłby zrekompensowaniu skutków zamrożenia cen dla rozszerzonego katalogu odbiorców taryfowych; potwierdzenie i podkreślenie w treści przepisów prawa konieczności ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych, którzy nie zawarli indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi.

Jak podano, koszt rekompensaty z tytułu stosowania niższych cen gazu dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 10 mld zł. W uzasadnieniu podano, że rekompensaty będą wypłacane przez Fundusz Wypłaty Różnicy Cen, do którego w roku 2022 zostaną przekazane: 40 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji, oraz środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zdaniem ekspertów z proponowanych rozwiązań może skorzystać ok. 7 mln gospodarstw domowych, maksymalnie 40 tys. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

GAZ ZIEMNY

3,83 0,05 1,14% akt.: 24.01.2022, 15:53
  • Max 3,84
  • Min 3,71
  • Stopa zwrotu - 1T -6,16%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,33%
  • Stopa zwrotu - 3M -23,70%
  • Stopa zwrotu - 6M 1,02%
  • Stopa zwrotu - 1R 59,04%
  • Stopa zwrotu - 2R 107,33%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Prognozy dla rynku gazu

Wysokie ceny gazu prawdopodobnie pozostaną również w kolejnych latach - ocenia Ministerstwo Aktywów Państwowych.

"Wyjątkowość obecnej sytuacji i trudny do określenia horyzont czasowy zaburzeń na rynkach energetycznych i gazowych Unii Europejskiej powodują, że nie tylko obecnym sezonie grzewczym, ale również na okres wiosenny i letni 2022 roku ceny gazu pozostają na bardzo wysokim poziomie, co oznacza duże prawdopodobieństwo ponownych istotnych wzrostów cen zimą roku 2022 i utrzymania się ich w kolejnych latach" - napisał MAP.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »